Damaroň jižní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDamaroň jižní
alternativní popis obrázku chybí
Damaroň jižní (Agathis australis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďblahočetovité (Araucariaceae)
Roddamaroň (Agathis)
Binomické jméno
Agathis australis
(D.Don) Lindl., 1824
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Damaroň jižní (Agathis australis; maorsky kauri) je druh jehličnaté dřeviny z čeledi blahočetovité. Pochází z Nového Zélandu a je zdrojem ceněného dřeva a pryskyřice.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Damaroň jižní je obrovský jehličnan vyskytující se ve smíšených lesích mírného pásma. Vyskytuje se na Severním ostrově Nového Zélandu. Vytváří až 50 metrů vysoký nevětvený kmen a tyčí se nad úroveň okolního lesa i 40 a více metrů. Na rozdíl od většiny jehličnanů, které mají jehlicovité listy, damaroň jižní je má ploché, kožovité a podlouhlé. Samičí stromy mají kulovité a samčí válcovité šištice. Tento druh je zřejmě nejoblíbenějším stromem na Novém Zélandu. Známý je také pod názvem kauri.

Má lehké, trvanlivé a kvalitní dřevo, a proto se ve velkém pěstuje v subtropech i v teplé části mírného pásma po celém světě. Její dřevo bylo vysoce oceňováno a používáno od koloniálních dob devatenáctého století. Kromě dřeva je tento strom zdrojem velmi hodnotné pryskyřice. Používá se při výrobě linolea, kvalitních barev a laků. Říká se, že dřevo z jednoho stromu postačí na stavbu domu i celého domovního nábytku. Tato obliba a intenzivní těžba dřeva měla za následek rapidní úbytek damaroňových lesů z původních 1,2 milionu hektarů na 140 hektarů.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Podle Červeného seznamu 2000 patří mezi méně rizikové druhy, ale je závislý na ochraně. Pro damaroň je největší hrozbou nadměrná těžba dřeva a pryskyřice. Přestože je schopen regenerace, trvá tento proces velmi dlouho, proto jsou dalšími faktory smrště a požáry. Damaroň se většinou vyskytuje v rezervacích, které spravuje Novozélandský úřad pro ochranu přírody. Největší lesní plochy jsou v rezervacích Waipoua, Mataraua a Waimate.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Damarovník južný na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Tāne Mahuta – gigantický exemplář damaroně jižní, Maory nazývaný "Pán pralesa"

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]