Cuora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCuora
alternativní popis obrázku chybí
Želva lemovaná (Cuora flavomarginata)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád želvy (Testudines)
Nadčeleď Testudinoidea
Čeleď batagurovití (Bataguridae)
Rod Cuora
Gray, 1856
Synonyma
  • Cistoclemmys
  • Pyxiclemmys
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cuora je rod z čeledi batagurovití. Zahrnuje 14 druhů.[1] Cuora mouhotii je často součástí tohoto rodu, ale je také často řazena do jejího vlastního rodu Pyxidea.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vyznačují se nízkou (např. Cuora pani) i vysokou (např. Cuora picturata) kopulí karapaxu, který má obvykle tři kýly. Jsou načervenalé, nažloutlé, hnědošedé nebo černé barvy. Některé druhy mají jasně žluté, černé, oranžové nebo bílé pruhy podél kýlů. Barva jejich těla je velmi variabilní, ale většinou velmi intenzivní. Většina druhů má pruhy různé barvy po obou stranách hlavy, které se setkávají obvykle u nosu.

Nejsou často v zajetí odchované, vzhledem k vysokým požadavkům na péči, ale aklimatizovaní chovaní jedinci mohou být velmi vytrvalí. Je velmi důležité, jako u čeledi batagurovitých obecně, řádně identifikovat druhy a držet je odděleně, neboť při jejich křížení hrozí velké riziko vzniku sterilních hybridů.[2]

Jsou známé nejmenované hybridy několika druhů želv rodu Cuora, jako jsou mezirodoví kříženci Mauremys iversoni, kříženci mezi Cuora trifasciata a Mauremys mutica kteří jsou záměrně vyrábění v čínských želvích farmách.[3]

Rozšíření a potrava[editovat | editovat zdroj]

Rod se vyskytuje od Ásámu po celém jihovýchodě a středu Asie k jižní Číně, na severovýchod do Japonska a v Indonésii a na Filipínách. Jsou suchozemské, polovodní nebo převážně vodní, svůj čas převážně tráví na okraji mělkých močálů a potoků, nebo rybníka, kde je hustá vegetace. Většina z nich je všežravá, ale najdou se mezi nimi i dravci.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Asian box turtle na anglické Wikipedii.

  1. a b biolib.cz - taxon cuora
  2. James Ford Parham, W. Brian Simison, Kenneth H. Kozak, Chris R. Feldman & Haitao Shi. New Chinese turtles: endangered or invalid? A reassessment of two species using mitochondrial DNA, allozyme electrophoresis and known-locality specimens. Animal Conservation. 2001, s. 357–367. DOI:10.1017/S1367943001001421. (anglicky)  Erratum. Animal Conservation. S. 86. DOI:10.1017/S1367943002001117. (anglicky) 
  3. Peter C. H. Pritchard & William P. McCord. A new emydid turtle from China. Herpetologica. 1991, s. 138–147. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]