Testudinoidea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Testudinoidea

alternativní popis obrázku chybí
Želva stepní (Testudo horsfieldii)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: želvy (Testudines)
Binomické jméno
Testudinoidea
Fitzinger, 1826
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Testudinoidea je nadčeleď v podřádu Cryptodira řádu želvy (Testudines). Zahrnuje čeledi emydovití (Emydidae), batagurovití (Bataguridae), kajmankovití (Chelydridae) a želvovití (Testudinidae). Je to jediná nadčeleď, jejíž druhy želv se vyskytují v Evropě. Mnohé druhy se také vyskytují v Americe, Africe a Asii.

Testudinoidea je nejvíce různorodá skupina mezi pěti nadčeleďmi v tom smyslu, že ostatní čtyři jsou omezeny geografickým rozšířením a jsou velmi specializovány, jako nadčeleď Chelonioidea, která zahrnuje všechny mořské želvy nebo nadčeleď Trionychoidea, z nichž jsou všechny druhy závislé na sladkých nebo poloslaných povrchových vodách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Testudinoidea na nizozemské Wikipedii a Testudinoidea na anglické Wikipedii.

  1. biolib.cz - Testudinoidea

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RHODIN, Anders G.J., Paul van Dijk, Peter; Inverson, John B.; Shaffer, H. Bradley Turtles of the World 2010 Update: Annotated Checklist of Taxonomy, Synonymy, Distribution and Conservation Status [pdf]. 2010-12-14, [cit. 2010-12-15]. [1]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]