Testudinoidea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTestudinoidea
alternativní popis obrázku chybí
Želva stepní (Testudo horsfieldii)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád želvy (Testudines)
Binomické jméno
Testudinoidea
Fitzinger, 1826
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Testudinoidea je nadčeleď v podřádu Cryptodira řádu želvy (Testudines). Zahrnuje čeledi emydovití (Emydidae), batagurovití (Bataguridae), kajmankovití (Chelydridae) a želvovití (Testudinidae). Je to jediná nadčeleď, jejíž druhy želv se vyskytují v Evropě. Mnohé druhy se také vyskytují v Americe, Africe a Asii.

Testudinoidea je nejvíce různorodá skupina mezi pěti nadčeleďmi v tom smyslu, že ostatní čtyři jsou omezeny geografickým rozšířením a jsou velmi specializovány, jako nadčeleď Chelonioidea, která zahrnuje všechny mořské želvy nebo nadčeleď Trionychoidea, z nichž jsou všechny druhy závislé na sladkých nebo poloslaných povrchových vodách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Testudinoidea na nizozemské Wikipedii a Testudinoidea na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RHODIN, Anders G.J., Paul van Dijk, Peter; Inverson, John B.; Shaffer, H. Bradley. Turtles of the World 2010 Update: Annotated Checklist of Taxonomy, Synonymy, Distribution and Conservation Status [online]. 2010-12-14 [cit. 2010-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-07-17. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]