Conodonta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxConodonta
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fosilie konodontů

Konodonti (Conodonta) nebo [pokud se klasifikují jako podkmen strunatců, tak i:] konodontochordáti (lat. Conodontochordata) jsou vyhynulý taxon (většinou třída) mořských organismů se sporným systematickým zařazením. Dnes (cca 2017) se nejčastěji řadí buď v rámci obratlovců pod bezčelistnatce nebo mimo obratlovců jako jejich sesterský taxon;

Tato skupina drobných mořských organismů žila v období kambriatriasu. Podle rekonstrukcí šlo pravděpodobně o protáhlé živočichy podobné dnešním kopinatcům. Jejich fosílie jsou velice významné při určování stáří hornin.

Dějiny výzkumu[editovat | editovat zdroj]

Konodonti byli poprvé objeveni objeveni v Rusku ve 40. letech 19. století paleontologem německého původu Ch. I. Panderem v ordovických horninách okolí Petrohradu, devonských horninách v Lotyšsku, karbonu okolí Moskvy a Tuly. Poprvé byli vědecky popsáni v roce 1856.[1] Na Slovensku se jejich výzkumu věnoval jako první Rudolf Mock.

Fosilní nálezy[editovat | editovat zdroj]

Dlouhou dobu byli konodonti známí pouze ve formě drobných (maximálně několik milimetrů velkých) zoubkovitých fosílií z dentinu starých 510 až 220 milionů let, které se nedařilo zařadit do systému. Nebylo vůbec jasné, zda se jedná o živočicha, rostlinu, nebo zcela neživý prvek. První nálezy těchto útvarů se objevovaly už v 50. letech 19. století, ale až do 80. let 20. století století nebylo jasné, jak jemné tělo tohoto živočicha vlastně vypadalo.

Dnes se soudí, že zoubkovité útvary pravděpodobně tvořily filtrační aparát v ústech živočicha. Ten se skládal až z více než desítky těchto útvarů, které se po smrti uvolnily a dosedly na mořské dno. Jejich roztroušenost pak značně zkomplikovala jejich identifikaci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Makridin, V.L., Barskyj, I.S. (Editoři) 1995, Paleontologia i paleoekologia Slovar spravočnik.[nedostupný zdroj] Nedra, Moskva, s. 166

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • P. Donoghue. (2013). Fascinating Little Whatzits. Science 340: 813. 10.1126/science.1235837
  • M. Allaby. (2009). A Dictionary of Zoology. 3. vydání. Oxford University Press.
  • R. C. King, P. K. Mulligan & W. D. Stansfield. (2013). A Dictionary of Genetics. 8. vydání. Oxford University Press.
  • W. C. Sweet & P. C. Donoghue. (2001). Conodonts: Past, present, future. Journal of Paleontology 75(6): 1174-1184.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]