Radula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nákres raduly plže
Tento článek pojednává o orgánu měkkýšů. O rodu játrovek Radula pojednává článek struhatka.

Radula je anatomický orgán měkkýšů, umístěný v ústní dutině a určený k příjmu, posouvání a prvotnímu rozmělnění potravy. Je srovnávána s jazykem obratlovců, i když plní i odlišné funkce. Na povrchu je vybavená jemně ozubenými chitinovými pásky, používanými zpravidla pro škrábání nebo řezání potravy před tím, než vstoupí do jícnu. Radula se vyskytuje pouze u měkkýšů, a sice u všech tříd s výjimkou mlžů.

Všichni plži radulu používají při příjmu potravy. Uspořádání zubů je ale podstatně odlišné u býložravých a masožravých plžů. Někteří draví mořští plži, jako např. Naticidae používají radulu společně s kyselým sekretem k pronikání do ulit jiných měkkýšů sloužících jim za potravu. Jiní draví mořští plži, jako např. Conidae, používají zuby ze speciálně utvářené raduly jako jedovaté harpuny. Draví hlavonožci, jako je krakatice, používají radulu pro řezání kořisti.

Zavedení pojmu "radula" se připisuje Alexandru von Middendorffovi - 1848.

Části[editovat | editovat zdroj]

Radulární membrána[editovat | editovat zdroj]

Elastická, jemná radulární membrána - může v ní být jeden jazyk, nebo se může rozdělit na dvě části (dvojdílný).

Hyalinní štít[editovat | editovat zdroj]

Slouží jako připojovací bod pro svaly, které ovládají radulu, a je umístěn na horní ploše raduly. Hyalinní štít je tvořen z chitinu.

Odontophore[editovat | editovat zdroj]

Odontophore je jazyk, základ radulární membrány.

Zuby[editovat | editovat zdroj]

Radula obsahuje více stejných řad zubů, ale často má každý zub v řadě (spolu s jeho symetrickým partnerem) jedinečnou morfologii.