Chřibská Kamenice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chřibská Kamenice
Chřibská Kamenice v Pavlině údolí
Chřibská Kamenice v Pavlině údolí
Základní informace
Délka toku 21,8 km
Plocha povodí 62,2 km²
Průměrný průtok 0,92 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-14-05-014
Pramen
severozápadní svah Jelení skály
552 m n. m.
Ústí
do Kamenice pod Všemily
cca 217 m n. m.
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj - Chřibská)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Kamenice

Chřibská Kamenice je pravostranný přítok řeky Kamenice v Ústeckém kraji. Délka toku je 21,8 km. Plocha povodí měří 62,2 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Lužických horách, přesněji na severozápadním svahu Jelení skály v nadmořské výšce 552 m. Teče spádem neregulovaným korytem v lese do vodní nádrže Chřibská (pitná voda, významný zdroj). Dále protéká obcí Chřibská, kde je v délce několika kilometrů regulována, a vtéká do údolí podél silnice Dolní ChřibskáJetřichovice. Těsně pod obcí Chřibská se nachází zbytky asi 500 m dlouhého náhonu do bývalé továrny „Na Potokách“. Zajímavostí je akvadukt vedoucí z levé na pravou stranu vodního toku ve výšce asi 3 m nad hladinou; koryto náhonu pak vtéká do asi 60 m dlouhého tunelu. Továrna je bohužel po demolici. Byla během rekonstrukce počátkem 21. století úmyslně zapálena.[zdroj?] Silně meandrovitý tok dále kopíruje silnici až po vtok do Pavlina údolí. Tím pak obtéká Rynartice a Jetřichovice a vytéká z něho na okraji Všemil. Zde protéká lučinou ve většinou neregulovaném stavu. Pod Všemily se pak vlévá na okraji Ferdinandovy soutěsky do Kamenice na jejím 11,2 říčním kilometru v nadmořské výšce cca 217 m.

Větší přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Celoroční tok, v letním období snížený průtok vody. Naopak zjara jsou na toku časté povodně z tajícího sněhu v Lužických horách. Průměrný průtok při ústí činí 0,92 m³/s.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V potoce se vyskytuje především pstruh obecný f. potoční, lipan podhorní, vranka obecná a hrouzek obecný. Ostatní ryby jen výjimečně. Dále je zaznamenán výskyt populace raka říčního a raka bahenního.

V posledních letech je stav rybí obsádky kritický. V hlavním toku až po vtok do Pavlina údolí se téměř nevyskytuje ani vodní rostlinstvo. Na dolním toku, hlavně v údolní nivě okolo Všemil, se vyskytuje vydra. V oblasti Pavlina údolí můžeme v jarních měsících potkat zatoulané kamzíky, kteří sem přijdou za potravou v době, kdy hory ještě pokrývá sníh.

Z vodních ptáků můžeme spatřit volavku popelavou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]