Catherine Doherty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Catherine Doherty
Narození 15. srpna 1896
Nižnij Novgorod
Úmrtí 14. prosince 1985 (ve věku 89 let)
Combermere
Ocenění Člen Řádu Kanady
Pro Ecclesia et Pontifice
Nejctihodnější řád sv. Jana Jeruzalémského
Manžel(ka) Eddie Doherty (1943–1975)
Web www.catherinedoherty.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Služebnice Boží Catherine Doherty (celým jménem Jekatěrina Fjodorovna de Huek Doherty, rozená Kolyškina, 15. srpna 1896, Nižnij Novgorod14. prosince 1985) byla kanadská katolická náboženská spisovatelka a sociální aktivistka ruského původu, zakladatelka charitativní a misijní organizace Apoštolát Domu Madonny. Zaměřovala se převážně na zprostředkování duchovních zkušeností východního křesťanství americkým katolíkům.

V roce 2000 zahájil bl. Jan Pavel II. proces její beatifikace a udělil jí titul Služebnice Boží.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině ruské nižší šlechty. Její rodiče byli zbožní pravoslavní věřící. V patnácti letech se vdala za Borise de Huecka. V první světové válce působila na frontě jako ošetřovatelka, těsně unikla říjnové revoluci a v roce 1919 se nakonec dostala do Anglie, kde také vstoupila do katolické církve. V roce 1921 odešli manželé do Toronta, kde se také Catherine narodil její jediný syn George.

Její rodina byla materiálně dobře zajištěna, vztahy s manželem se ale horšily a Catherine krom toho cítila hlubší povolání k duchovnímu životu. Po konzultaci s biskupem založila v roce 1930 v Torontě Dům přátelství, apoštolát, zaměřený zvláště na chudé obyvatelstvo černé pleti, bojující proti sociální i rasové nespravedlnosti. Další Dům přátelství byl založen v newyorském Harlemu.

V roce 1943 bylo jejich první manželství anulováno (nikoli rozvedeno, z katolického hlediska bylo od počátku neplatné, protože Catherine a Boris byli příbuzní). Brzy poté se podruhé vdala za novináře a spisovatele Eddie Dohertyho.

V roce 1947 založila v odlehlé kanadské vesnici Combermere Dům Madonny, komunitu lidí, žijících v celibátu, dobrovolné chudobě a modlitbě, inspirovanou ruskou poustevnickou ("pustinickou") tradicí.

Spiritualita[editovat | editovat zdroj]

Catherine Doherty uvedla na západ ruskou poustevnickou tradici, založenou na chudobě, samotě, tichu, práci pro druhé a neustálém životě v přítomnosti Boží. Tomuto tématu věnovala svou nejslavnější knihu Pustina: křesťanská spiritualita Východu pro člověka západní kultury (anglicky poprvé 1975, česky vyšlo v roce 1997 v nakl. Cesta, ISBN 80-85319-69-1). Bylo vydáno také mnoho jejích anglicky psaných úvah, dopisů a básní na různá témata, zaměřených převážně na spiritualitu východního křesťanství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]