Carl Gustav Wrangel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Carl Gustav Wrangel
Narození 13. prosince 1613
Uppsala
Úmrtí 5. července 1676 (ve věku 62 let)
Glowe
Manžel(ka) Anna Margareta Wrangel
Rodiče Herman Wrangel
Příbuzní Maria Kristina Wrangel a Waldemar Wrangel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carl Gustav Wrangel, hrabě z Salmisu, sám se za svého života podepisoval jako „Wrangell“, (13. prosince 1613 v zámku Skokloster u Uppsaly5. června 1676 na svém statku Spyker na Rujaně), byl švédský polní maršál a politik. Do armády vstoupil již ve svých 20 letech a rychle stoupal ve vojenské hierarchii. Roku 1644 velel flotile, která porazila Dány u Fehmarn. Koncem třicetileté války byl činný i na českém území. Poté co generál Lennart Torstenson neuspěl v roce 1645 při obléhání Brna, bylo rozhodnuto nahradit jej v čele švédské armády právě Wrangelem.

V červenci roku 1647 dobyl Cheb a na přelomu srpna a září stejného roku velel vojsku během bitvy u Třebele.[1]

Za jeho zásluhy mu královna Kristina udělila titul hraběte. Za severní války velel nejdříve flotile a později pozemní armádě v bitvě u Varšavy (1656). Roku 1657 velel vojskům, která vstoupila do Jutska a o rok později dobyl pevnost Kronborg útokem vedeným po zamrzlém moři. 1666 neúspěšně zaútočil na Brémy. Byl odvolán poté, co neúspěšně vedl válku proti Braniborsku a jeho nevlastní bratr Waldemar Wrangel byl poražen u Fehrbellinu. Krátce nato zemřel na Rujáně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MATOUŠEK, Václav. Bitva u Třebele ve světle terénního výzkumu. Hláska. 2003, roč. XIV, čís. 4, s. 57–59. Dostupné online. ISSN 1212-4974.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]