Kronborg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zámek Kronborg
Světové dědictví UNESCO
Helsingoer Kronborg Castle.jpg
Smluvní stát Dánsko Dánsko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv
Odkaz 696 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2000 (24. zasedání)

Kronborg je opevněný renesanční zámek v Dánsku. Byl založen roku 1420 Erikem VII. Pomořanským jako hrad Krogen.

Od roku 1429 byl využíván k výběru sundského cla od lodí, které chtěly proplout skrz Öresund. V letech 15741584 nechal dánský král Frederik II. zámek přestavět ve stylu holandské renesance. V této době došlo i k zesílení opevnění. Dodnes se zde nachází skupina děl, která byla původně připravena ke střelbě na lodě, jež by chtěly projet bez zaplacení cla. Roku 1629 celý zámek (kromě zámecké kaple) vyhořel. Ještě téhož roku ho nechal Kristián IV. znovu postavit. Prací byl pověřen Hans van Steenwinckel. Práce trvaly až do roku 1639, kdy až na pár chybějících detailů z interiéru a chybějící špičky jižní věže byl zámek znovu postaven. V letech 17851926 sloužil zámek jako kasárna. Od roku 2000 patří Kronborg mezi památky světového dědictví.

Interiér zámku je poměrně skromně zařízen nábytkem, převážně holandským ze 17. století. Míčovna, neboli banketní sál, se řadí se svými rozměry 62 x 11 m k největším v severní Evropě. Dříve byla míčovna o slavnostních příležitostech vyzdobena čtyřiceti gobelíny s vetkanými podobiznami 100 dánských králů. Po požáru jich zůstalo jen 7.

Zámecká kaple má vyřezávaný, silně zlacený dřevěný interiér. Součástí zámku jsou i kasematy, jež sloužily jako sklad potravin i věznice pro politické vězně. Zde sedí socha spícího Holgera Dána (Holger Danske), národního symbolu Dánska. Podle legendy se probudí ze svého spánku až bude zemi nejhůře a pomůže jí zahnat nepřátele Dánska. Právě do Kronborgu umístil anglický dramatik William Shakespeare děj Hamleta (v dramatu je ovšem nazýván Elsinor).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]