Velbloudovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Camelidae)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVelbloudovití
alternativní popis obrázku chybí
Velbloudice s mládětem (Zoo Praha)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád mozolnatci (Tylopoda)
Čeleď velbloudovití (Camelidae)
Gray, 1821
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velbloudovití jsou jedinou čeledí podřádu mozolnatci. Zahrnuje velbloudy, lamy a vikuně. Pro velbloudovité je typická jejich zvláštní chůze, tzv. mimochod, kdy se současně pohybuje přední i zadní končetina na jedné straně a tím je jejich chůze kymácivá.

Systém[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako u mnohých jiných zvířat se názory na systém velbloudovitých liší, ale podle genetických průzkumů by měl vypadat nejspíše takto:

Kříženci[editovat | editovat zdroj]

  • Kříženci velbloudů
  • Cama – kříženec samce velblouda jednohrbého (Camelus dromedarius) se samicí lamy krotké (Lama glama)
  • Huarizo – kříženec samce lamy krotké (Lama glama) se samicí alpaky (Vicugna pacos)

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Lamy (mezi které se někdy řadí i vikuně) se vyskytují v Jižní Americe. Velbloudy můžeme potkat na Blízkém východě a v severní Africe, kde žijí velbloudi jednohrbí, a ve střední Asii, kde žijí i ještě divocí velbloudi dvouhrbí. Divoká forma velblouda jednohrbého již vymřela. Velbloudy jednohrbé lze najít i v Austrálii, kam byli uměle vysazeni.

Anatomie[editovat | editovat zdroj]

Pro velbloudovité jsou typické dlouhé, štíhlé nohy a krk a malá hlava. Hustý kožich je chrání před sluncem i zimou. Na rozdíl od většiny sudokopytníků, kteří mají na končetinách ještě i 2. a 5. prst v podobě paspárků, mají velbloudovití zachovaný jen 3. a 4. prst a ostatní prsty mají pouze v podobě drobných kůstek. Také se liší tím, že nejsou jako ostatní kopytníci prstochodci, ale našlapují na poslední tři články prstů kryté mozolem. To je chrání před rozpáleným povrchem, po kterém chodí, a také dovoluje chodit po písku. Velbloudovití mají třídílný žaludek. Dva předžaludky - bachor a čepec - a vlastní žaludek - slez. Zvláštností jsou také speciálně upravené přední zuby a krátké slepé střevo. Zajímavou odlišností od ostatních savců jsou oválné červené krvinky, které jim tak umožňují lépe hospodařit s vodou.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Velbloudi a lamy žijí většinou ve stádech vedených dominantním samcem. Někdy samci vytvářejí mládenecké skupiny nebo žijí samotářsky. Pro tato zvířata je charakteristické plivání jako jedna z obranných taktik. Využívají několik typů plivání, od výhrůžného plivání pouze slin až po vyprázdnění natráveného obsahu předžaludků. Vzhledem k oblastem jejich výskytu nejsou zástupci této čeledi nároční na potravu, často si vystačí pouze se suchou trávou. Velbloudi vydrží až 40 dní bez potravy a na rozdíl od lam také mnoho dní bez vody. Samice rodí přibližně jednou za rok jedno mládě.