Budmerice (kaštel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budmerice
Budmerice castle 2011.jpg
Základní informace
Sloheklektismus
Výstavba1889
Poloha
AdresaBudmerice, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Budmerický kaštel

Kaštel Budmerice (též Pálffyovský kaštel či Budmerický zámek) je kaštel, který se nachází v Trnavské pahorkatině v obci Budmerice. Je obklopen anglickým parkem z druhé poloviny 19. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek nechal postavit v letech 18891889 v pseudogotickém stylu jako lovecký hrabě Ján Pálffy (18571934), který pocházel z červenokamenské větve rodu Pálffyů.[1] Inspirací při stavbě byly pravděpodobně renesanční zámky na Loiře. Proč je budova souborem více slohů a období, se snaží vysvětlit pověst o tom, jak se hrabě Pálffy ve Francii zamiloval do mladé šlechtičny, kterou chtěl požádat o ruku. Umínil si však, že nejprve musí svoje sídla upravit tak, aby jí připomínaly francouzské zámky.

Ján Pálffy měl velmi rád hony, proto nechal nedaleko kaštelu zbudovat bažantnici a ještě dnes je možné v lese narazit na zbytky jejího oplocení. V této době patřily Budmerice k panství Červený Kameň. V roce 1945 po emigraci posledního budmerického hraběte Pavla byl kaštel československou vládou zkonfiskován.

Nad portálem se nachází erb Jana Pálffyho a jeho manželky Elsy von Schlippenbach, po jehož stranách je uveden nápis: "ANNO. DOMINI- -MDCCCLXXXIX. // QUO. NUPTIAS. RITE- CELEBRAVERUNT. COMES // JOANNES. PÁLFFY. - AB ERDÖD. JUNIOR. AC. // ELSA. COMITISSA. - SCHLIPPENBACH. EXSTRUCTUM // CURANTE. FRAN A NEUMANN, ARCHITECTORE".

Zámek je v působnosti MK SR, jeho provoz zabezpečuje Slovenské národní muzeum – Muzeum Červený Kameň, v sobotu a neděli je přístupný pro veřejnost. Je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kaštieľ v Budmericiach na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Štefan Pisoň, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. s.93-94. Martin: Osveta 1977

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]