Brdo (Stará Paka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brdo
Brdo čp. 42
Brdo čp. 42
Lokalita
Charaktervesnice
ObecStará Paka
OkresJičín
KrajKrálovéhradecký kraj
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel129 (2021)[1]
Katastrální územíBrdo (4,73 km²)
Nadmořská výška517 m n. m.
PSČ50901
Počet domů73 (2011)[2]
Brdo
Brdo
Další údaje
Kód části obce9792
Kód k. ú.609790
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brdo (německy Berde) je vesnice 3 km západně od Nové Paky spadající pod obec Stará Paka. V roce 2001 zde stálo 72 domů a trvale žilo 137 obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Ves se rozkládá po obou stranách vedlejší silnice mezi Lomnicí na Popelkou a Novou Pakou v relativně členitém terénu ze severu vymezeném táhlým návrším zvaným Příčnice (za ním je Stará Paka) a z jihu zalesněným hřebenem směřujícím ke hradu Kumburk. Od silnice vybíhá slepá odbočka k jihu, podél níž se nachází většina starší zástavby, náves a na jejím konci je hřbitov. Spojení do Staré Paky je jen polní cestou na sever, silnice vedla vždy od Krsmole do Nové Paky, proto je Brdo často zmiňováno jako vesnice u Nové Paky, ačkoliv administrativně je přičleněno ke Staré Pace.

V těsném sousedství Brda směrem na Novou Paku leží osada Zápřičnice (zhruba 13 domů, od Staré Paky jsou za Příčnicí). Její název bývá ve východočeském nářečí místními komolen na Zápřišnice a na mnoha mapách je uváděna chybně pod názvem protilehlého hřebenu jako Příčnice.

Na Brdě pramení Brdský potok, levostranný přítok Rokytky v Nové Pace.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemnou zmínkou o Brdě je zápis v zemských deskách z roku 1542, kdy je zmiňováno jako součást kumburského panství. Založení vsi lze odhadnout na dobu kolem roku 1300, do doby založení Kumburku. Název pochází z původního významu slova brdo.

Největšího rozkvětu se Brdo dočkalo v 19. století, s rozvojem tkalcovství. Po celou historii bylo základním zdrojem obživy obyvatel zemědělství, vzhledem k málo úrodné červené půdě, typické i pro celé okolí, ale obživou nelehkou.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

  • Josef Kocourek – český prvorepublikový prozaik a básník, typický temnými nebo eroticky vyhrocenými motivy, pochován na místním hřbitově
  • František Šulc – český katolický kněz, dogmatik, filozof a publicista, pohřben na staropackém hřbitově

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Největším zaměstnavatelem je místní zemědělské družstvo. V blízkosti vesnice na hřebenu Příčnice se rozkládá travnaté letiště s délkou dráhy 580 m, které užívá Podkrkonošský aeroklub Stará Paka.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Brdo leží na historické turistické trase zvané Máchova stezka (neboť byla zmiňované už K. H. Máchou[zdroj?]) vedoucí z Nové Paky na hrad Kumburk. Ve vsi je několik barokních soch z 18. století a lidová architektura z 19. století. Brdo přináleží do regionální oblasti, zvané Podzvičinsko podle vrchu Zvičina. Jedná se o oblast mezi Starou a Novou Pakou, Hořicemi, Dvorem Králové a Trutnovem. Ves Brdo i s přilehlým katastrem je součástí Geoparku Český ráj.

Mineralogická lokalita[editovat | editovat zdroj]

Z geologického hlediska území kolem Brda přináleží k permokarbonu Novopacka. S tím souvisí výskyt silicifikovaných prvohorních rostlin. Zkřemenělé kmeny spolu s karneolem a křemenem se vyskytují v prostoru mezi Brdem a Novou Pakou.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01]
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  3. Brdo [online]. Geopark Český ráj [cit. 2017-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-29. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]