Borisav Stanković

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borisav Stanković
Borisav Stankovic Serbian Literature Great Men Stamps.jpg
Narození 31. března 1876
Vranje
Úmrtí 22. října 1927 (ve věku 51 let)
Bělehrad
Místo pohřbení Bělehradský nový hřbitov
Povolání spisovatel, dramatik a básník-právník
Národnost Srbové
Alma mater Právnická fakulta univerzity Bělehrad
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borisav "Bora" Stanković (srbskou cyrilicí Борисав Станковић Бора - 22. března 1876, Vranje - 22. října 1927, Bělehrad) byl srbský realistický spisovatel. Jeho díla se zabývala především problematikou života v jižním Srbsku, odkud sám pocházel.

Stankovićova socha ve Vranje, jeho rodném městě na jihu Srbska

Život[editovat | editovat zdroj]

Stanković dokončil základní školu ve Vranje, dále pak studoval na právnické fakultě Bělehradské univerzity. Rok života strávil také v Paříži. Pracoval jako úředník (přesněji celní úředník, spíše než daňový) v Bělehradě. Během první světové války přesídlil do Niše, později do Černé Hory. Tam byl však zajat a převezen do zajateckého tábora do Derventy. Po válce pracoval v uměleckém oddělení jugoslávského ministerstva spravedlnosti. Zemřel v Bělehradě roku 1927.

Mezi jeho významná díla patří drama Koštana, tedy divadelní hra, ve které Stanković divákům ukazuje lidové obyčeje a zvyky jižního Srbska a román Nečista krv. Zatímco Srbsko počátku 20. století měnilo svoji orientaci a nová generace viděla svůj vzor ve Francii a Anglii, než Rakousku, nebo patriarchálním světě srbského venkova, Stanković se rozhodl zpracovávat témata právě z tohoto okruhu. Zážitky z válečného Bělehradu v dobách útoků Rakousko-Uherska na Srbsko shrnul v díle Pod Okupacijom. Ve svých dílech používal Stanković často torlacké nářečí, kterým se mluví v jižním Srbsku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]