Přeskočit na obsah

Barkas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Barkas
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaVolkseigener Betrieb
Datum založení1958
Datum zániku1991
PředchůdceFramo
Adresa sídlaSaská Kamenice, Německo
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautomobilový průmysl
Produktyautomobil
Mateřská společnostIFA
MajitelIFA
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Barkas V 901 na srazu v Zákupech
Ambulance Barkas B 1000

Barkas byl východoněmecký výrobce malých užitkových automobilů vyráběných v městě Karl-Marx-Stadt (dnešní Chemnitz). Původně se nazýval Framo. Továrna ukončila výrobu v roce 1991.

Historie výrobce

[editovat | editovat zdroj]

Jorgen Skafte Rasmundsen založil roku 1923 strojírenskou dílnu v Frankenbergu jako dodavatele své firmy DKW v saském Frankenbergu. Do roku 1933 výrobu přestěhoval do Hainichenu a k 1. lednu 1934 automobilku přejmenoval na FRAMO-Werke Hainichen.

Počáteční verze Framo 901 byly poháněny motory o objemu 200, 400 a 600 cm³. Po roce 1937 se továrna zaměřila na výrobu lehkých užitkových automobilů a dodávek.

Po skončení II. světové války se Sasko stalo součástí NDR a automobilka byla začleněna do skupiny IFA. Pokračovala v ní výroba užitkových automobilů, ovšem již s tříválcovým dvoutaktním motorem o objemu 900 cm³.

V roce 1956 byla značka Framo přejmenována na značku Barkas, tedy z automobilů Framo 901 se staly Barkasy 901. Továrna změnila název na VEB Barkas-Werke Hainichen. O dva roky později se závod spojil se dvěma dalšími, výrobcem motorů Motorenwerk Karl-Marx-Stadt a automobilkou Fahrzeugwerk Karl-Marx-Stadt. Sídlo celé společnosti bylo přestěhováno do Karl-Marx-Stadtu a ta se přejmenovala na VEB Barkas-Werke Karl-Marx-Stadt. V roce 1965 sem byla začleněna další firma VEB Fahrzeughydraulik Frankenberg.

V roce 1961 byla ukončena výroba verze s prodlouženým předkem (Framo, resp Barkas V 901). Vyrobilo se jich celkem 29 455 kusů v různých verzích (valník, dodávka, kombi, mikrobus i sanitky).

Téhož roku byla zahájena výroba nového typu Barkas B 1000 poháněným motorem Wartburg 900 cm³. Později byl objem a tedy i výkon motoru zvětšen. Automobil dosahoval rychlosti 100 km/h. Byl vyráběn v mnoha verzích. Výroba Barkasů byla ukončena roku 1991.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]