Apollo Korzeniowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Apollo Korzeniowski
Apollo Korzeniowski.PNG
Narození 21. února 1820
Honoratka
Úmrtí 23. května 1869 (ve věku 49 let)
Krakov
Místo odpočinku Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Povolání jazykovědec, básník, spisovatel, dramatik a překladatel
Národnost Poláci
Alma mater Petrohradská státní univerzita
Děti Joseph Conrad
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Apollo Korzeniowski rodem z Nałęcze (21. února 1820 v Honoratce u Jampolu23. května 1869 v Krakově) byl polský spisovatel, básník a dramatik, vlastenec. Byl otcem Józefa Konrada Korzeniowského, anglického spisovatele známého pod jménem Josepha Conrada.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval na univerzitě v Petrohradě. Za krymské války připravoval povstání v týlu ruských bojujících vojsk. V roce 1859 se usadil s rodinou v Žytomyru. Básnické dílo počíná cyklem nábožensko-vlasteneckých básní Dílčí básně (Czyśćcowe Pieśni (1849-1854). Roku 1854 publikoval skandalizující drama Komedie (Komedia), kritické vůči polské šlechtě na Ukrajině. V roce 1858 vydal hru Pro milý groš (Dla miłego grosza). Do polštiny přeložil díla Shakespeara, Alfreda de Vigny, Charlese Dickense a Viktora Huga.

V roce 1861 se účastnil příprav lednového povstání. Ve Varšavě se sblížil s tzv. táborem rudých (obóz czerwonych), navázal spojení s Ignácem Chmieleňským. Korzeniowski byl hlavním organizátor vlasteneckých manifestací v hlavním městě. Připravoval m.j. oslavy výročí lublinské unie a manifestace po pohřbu prymase Antonína Fijałkowského. 23. září 1861 řídil akci bojkotu voleb samospráv v tzv. Kongresovce (Kongresové Polsko, ruský zábor Polska). Byl autorem výzvy Bratřím Polákům, Rusínům a Litevcům (Do Braci Polaków, Rusinów i Litwinów), vyhlášené na manifestaci jednoty Republiky obou národů v Horodlu v r. 1861, tzv. Sjezdu v Horodlu. Po vyhlášení válečného stavu v Polsku byl 17. října iniciátorem ustavení Městského výboru. V noci na 21. října jej Rusové zatkli i uvěznili ve varšavské Citadele. V květnu 1862 byl odsouzen do vyhnanství do Vologdy, po roce přemístěn do Černihiva. R. 1864 vydal práci Polsko a Moskva (Polska i Moskwa) a esej Studie o dramatismu v shakespearových dílech (Studia nad dramatycznością w utworach Szekspira). Kvůli spatnému zdraví byl propuštěn r. 1868 i odjel se synem do Lvova a po roce do Krakova. Pochovaný je na Rakovickém hřbitově v Krakově.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apollo Korzeniowski na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]