Apollo Korzeniowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Apollo Korzeniowski
Apollo Korzeniowski.PNG
Narození21. února 1820
Honoratka
Úmrtí23. května 1869 (ve věku 49 let)
Krakov
Místo pohřbeníRakownický hřbitov
Povoláníjazykovědec, básník, spisovatel, dramatik a překladatel
NárodnostPoláci
Alma materPetrohradská státní univerzita
DětiJoseph Conrad
PříbuzníStefan Bobrowski (švagr)
Tadeusz Bobrowski (švagr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Apollo Korzeniowski rodem z Nałęcze (21. února 1820 v Honoratce u Jampolu23. května 1869 v Krakově) byl polský spisovatel, básník a dramatik, vlastenec. Byl otcem Józefa Konrada Korzeniowského, anglického spisovatele známého pod jménem Josepha Conrada.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval na univerzitě v Petrohradě. Za krymské války připravoval povstání v týlu ruských bojujících vojsk. V roce 1859 se usadil s rodinou v Žytomyru. Básnické dílo počíná cyklem nábožensko-vlasteneckých básní Dílčí básně (Czyśćcowe Pieśni (18491854). Roku 1854 publikoval skandalizující drama Komedie (Komedia), kritické vůči polské šlechtě na Ukrajině. V roce 1858 vydal hru Pro milý groš (Dla miłego grosza). Do polštiny přeložil díla Shakespeara, Alfreda de Vigny, Charlese Dickense a Viktora Huga.

V roce 1861 se účastnil příprav lednového povstání. Ve Varšavě se sblížil s tzv. táborem rudých (obóz czerwonych), navázal spojení s Ignácem Chmieleňským. Korzeniowski byl hlavním organizátor vlasteneckých manifestací v hlavním městě. Připravoval mj. oslavy výročí lublinské unie a manifestace po pohřbu prymase Antonína Fijałkowského. 23. září 1861 řídil akci bojkotu voleb samospráv v tzv. Kongresovce (Kongresové Polsko, ruský zábor Polska). Byl autorem výzvy Bratřím Polákům, Rusínům a Litevcům (Do Braci Polaków, Rusinów i Litwinów), vyhlášené na manifestaci jednoty Republiky obou národů v Horodlu v r. 1861, tzv. Sjezdu v Horodlu. Po vyhlášení válečného stavu v Polsku byl 17. října iniciátorem ustavení Městského výboru. V noci na 21. října jej Rusové zatkli i uvěznili ve varšavské Citadele. V květnu 1862 byl odsouzen do vyhnanství do Vologdy, po roce přemístěn do Černihiva. R. 1864 vydal práci Polsko a Moskva (Polska i Moskwa) a esej Studie o dramatismu v shakespearových dílech (Studia nad dramatycznością w utworach Szekspira). Kvůli spatnému zdraví byl propuštěn r. 1868 i odjel se synem do Lvova a po roce do Krakova. Pochovaný je na Rakovickém hřbitově v Krakově.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apollo Korzeniowski na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]