Anton Rintelen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anton Rintelen
Narození 15. listopadu 1876
Štýrský Hradec
Úmrtí 28. ledna 1946 (ve věku 69 let)
Štýrský Hradec
Alma mater Univerzita Karlova
Povolání politik, právník a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatelé Univerzita Karlova
Univerzita Štýrský Hradec
Politická strana Křesťansko-sociální strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Anton Rintelen (15. listopadu 1876, Štýrský Hradec, Rakousko-Uhersko - 28. ledna 1946 tamtéž) byl rakouský akademik, právník a politik, člen Rakouské křesťanskosociální strany a později nacista.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Život před pučem[editovat | editovat zdroj]

Rintelen studoval na Karlově univerzitěPraze. Po první světové válce pracoval jako hejtman spolkové země Štýrsko a to dvakrát: nejprve v letech 19191926 a znovu v letech 19281933, přitom pracoval také jako ministr školství v letech 19261932. Po ukončení mandátu hejtmana a ministra škoství pracoval do Římě jako velvyslanecItálii. Výrazně podporoval polovojenskou organizaci Heimwehr.

Puč a po život něm[editovat | editovat zdroj]

V křesťanskosociální straně měl jako přítele předsedu Engelberta Dollfusse. Při puči, kde měla být svržena dosavadní rakouská vláda, byl Dollfuss smrtelně zraněn. Rintelen měl s umírajícím Dollfussem projednat nástupnictví ve straně a v kancléřství. Dollfuss však jeho nástupnictví odmítl. Při soudním procesu s Dollfussovými vrahy byl Rintelen odsouzen za zradu na doživotí. Po anšlusu Rakouska byl v roce 1938 propuštěn, přesto však žádnou další výraznou roli v politice nesehrál.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anton Rintelen na anglické Wikipedii.