Antares

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o hvězdě. O raketě pojednává článek Antares (raketa).
Antares
Porovnání velikostí některýh hvězd (Antares, Slunce, Arcturus) a dráhy Marsu
Porovnání velikostí některýh hvězd (Antares, Slunce, Arcturus) a dráhy Marsu
Astrometrická data
(Ekvinokcium J2000)
Souhvězdí Štír (Scorpius)
Rektascenze 16h 29m 24s
Deklinace -26° 25′ 55″
Paralaxa 5,40 ± 1,68 ×0,001″
Vzdálenost 600 ly
(190 pc)
Barevný index (U-B) 1,87
Barevný index (B-V) 1,38
Zdánlivá hvězdná velikost 1,09
Absolutní hvězdná velikost -5,28
(V) – měření provedena ve viditelném světle

|} Antares (α Scorpii, zkr. α Sco) je nejjasnější hvězda v souhvězdí Štíra a 16. nejjasnější hvězda na obloze.[1] Jedná se o červeného veleobra s malým, horkým průvodcem Antares B ve zdánlivé vzdálenosti 2,9" (tedy dvojhvězda). Spektrální třída hvězdy je M1.5Iab-Ib+B4Ve; jeho hmotnost je 20 Sluncí; průměr 700 krát převyšuje průměr Slunce (cca 109 km). Zářivý výkon je asi 11 000 × vyšší než sluneční. S těmito parametry je adeptem na supernovu II. typu.

Antares se nachází pouze 5° od roviny ekliptiky. Může být tedy zakryt Měsícem nebo planetou.

Spolu s hvězdami Aldebaran, Regulus a Fomalhaut patří Antares do skupiny známé jako " Královské hvězdy Persie ". Je to jedna ze čtyř nejjasnějších hvězd v blízkosti ekliptiky.

Antares je výrazně načervenalá při pozorování pouhým okem, je to červený veleobr spektrálního typu M2Iab a je jedna z největších a nejzářivějších pozorovatelných hvězd. Je to pomalá, nepravidelná, proměnná hvězda s průměrnou velikostí od 1,09. Antares je nejjasnější, nejmasivnější a nejvíce rozvinutý člen nejbližší OB asociace (asociace Scorpius-Centaurus ). Antares je členem Upper Scorpius , podskupina Scorpius-Centaurus asociace, která obsahuje tisíce hvězd s průměrným věkem 11 milionů let ve vzdálenosti přibližně 145 parseků (470 světelných let).

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Antares je veleobr, podle hvězdné klasifikace M1,5Iab-b. Má poloměr přibližně 755krát větší než Slunce. Pokud by byla umístěna ve středu naší sluneční soustavy, její vnější strana by ležela mezi drahami Marsu a Jupiteru. Na základě měření paralaxy bylo zjištěno, že Antares je asi 550 světelných let (170 parseků) od Země. Její vizuální svítivost je asi 10 000krát větší než Slunce, ale proto, že hvězda vyzařuje značnou část své energie v infračervené části spektra, telemetrická svítivost je přibližně 65 000krát větší než u Slunce. Hmotnost hvězdy byla vypočtena v rozmezí od 15 do 18 hmotností Slunce. Nedávná analýza porovnávající efektivní teplotu a svítivost hvězdy Antares do teoretických evolučních skladeb pro hmotné hvězdy, které zahrnují rotaci a hmotnostní ztráty, zjistila hmotnost cca 17 Sluncí a stáří asi 12 milionů let.

Velikost hvězdy Antares lze vypočítat pomocí jeho paralaxy a úhlového průměru. Úhel paralaxy je uveden v kolonce vpravo a úhlový průměr je známý z měsíčních měření zákrytu (41,3 ± 0,1 mas). To zahrnuje poloměr 755 slunečních poloměrů v 170 pc.

Antares je typ LC, pomalá, nepravidelná, proměnná hvězda, jejíž zdánlivá velikost se pomalu pohybuje od 0,88 do 1,16.

Scorpius constellation map.png

Antares je vidět na obloze po celou noc kolem 31. května každého roku, když je hvězda v opozici ke Slunci. V této době, Antares stoupá za soumraku a rozsvítí při úsvitu jak je vidět na rovníku. Pro přibližně dva až tři týdny 30. listopadu Antares není vidět po obou stranách na noční obloze, protože to je blízko spojení se Sluncem; toto období neviditelnosti je delší na severní polokouli, oproti jižní polokouli. Vzhledem k deklinaci hvězdy je výrazně na jih od rovníku.

Antares má sekundární nebo druhovou hvězdu, Antares B, změněna od úhlové separace (od primární, Antares A) 3,3 obloukových vteřin v roce 1854 do 2,86 obloukových vteřin v roce 1990. Poslední je rovna promítnuté separaci asi 529 astronomických jednotek (AU) na odhadované vzdálenosti Antares, dává minimální hodnotu pro separaci dvojice.

Spektroskopické zkoumání energetických stavů v odtoku hmoty z hvězdného společníka naznačuje, že je to asi 224 AU za primární, což dává kombinovanou separaci asi 574 AU. Spektrální (hvězdná) klasifikace této hvězdy je B2.5, mnoho spektrálních čar naznačuje znečištění hmoty vysunuté z Antares A. Na velikosti 5.5, je to jenom 1/370 tak jasně vizuálně jako Antares A, i když svítí se 170 násobkem sluneční svítivosti.

Společník[editovat | editovat zdroj]

Obrázek hvězdy Antares a jejího společníka,  Antares B

Společníka je obvykle těžké vidět v malém dalekohledu kvůli oslnění od Antares A, ale někdy může být viděn v otvorech pod 150 mm (5,9 in). Společník je často popisován jako zelený, ale to je pravděpodobně kontrastní účinek nebo výsledek míchání světla z obou hvězd, když jsou spolu vidět dalekohledem a jsou příliš blízko, aby byly zcela viděny. Antares B může být někdy pozorována i malým dalekohledem na několik sekund při měsíčních zákrytech zatímco je Antares A skryta Měsícem. To bylo objeveno Johannem Tobiasem Burgem během jednoho takového zákrytu 13. dubna 1819, ale až do její existence byla potvrzena v roce 1846, to si mysleli jen někteří, že světlo Antares je pozorované skrz Měsíční atmosféru (v té době tvrdili, že existuje). Když je pozorována sama v o průběhu takového zákrytu, společník se zobrazí pronikavě modrý nebo modro-zelený.

Dráha doprovodné hvězdy není známá, s odhadovaným obdobím 1200 -2,562 let.

Poloha na ekliptice[editovat | editovat zdroj]

Antares je jedním ze čtyř největších hvězd, které leží do 5 ° od ekliptiky (jako Spica, Regulus a Aldebaran), a proto může být zakryta Měsícem a ačkoli zřídka ale také Venuší. Poslední zákryt Antara Venuší se konal dne 17. září 525 před naším letopočtem; ten příští se bude konat dne 17. listopadu 2400. Ostatní planety ani okultí Antares tak neučiní v posledním ani v příštím tisíciletí, jak se projít v důsledku své aktuální polohy uzlu a sklonu vždy na sever hvězdy Antares. Dne 31. července 2009 Antares byla zakryta Měsícem. Tato akce byla viditelná z jižní Asie a Středního východu. Každý rok kolem 2.prosince Slunce projde o 5 ° na sever od Antares.

Členství v asociaci Scorpius-Centaurus[editovat | editovat zdroj]

Antares je nejjasnější, nejmasivnější a nejvíce vyvinutý hvězdný člen nejbližší OB asociace (asociace Scorpius-Centaurus). Antares je členem horního Štíra podskupiny Scorpius-Centaurus asociace, která obsahuje tisíce hvězd s průměrným věkem 11 milionů let ve vzdálenosti asi 145 parseků (470 světelných let).

Tradiční pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Antares, správné jméno této hvězdy pochází ze starověkého řeckého Άντάρης, což znamená "Anti-Ares" ("proti Marsu"), z důvodu podobnosti jeho načervenalého zbarvení ke vzhledu Marsu.[2] Srovnání Antaru s Marsem může pocházet od počátku mezopotámské astronomie. Nicméně někteří vědci[kdo?] se domnívají, že hvězda může být pojmenována podle Antara (Antarah ibn Shaddad), arabského bojovníka-hrdiny oslavovaného ve Zlatém Mu'allaqat.

 • Ve starověké Mezopotámii byl Antares znám pod následujícími názvy: Urbat, Bilu-sha-Ziri ("lord jádra"), Kak-Shisa ("stvořitel blahobytu"), Dar Lugal ("král"), Masu Sar ("hrdina a král"), a Kakkab Bir ("rumělková hvězda").
 • V Persii, Antares byl znám jako Satevis, jedna ze čtyř "královských hvězd".
 • V Indii, s σ a τ Sco byly Jyeshthā (nejstarší nebo největší), jedny z Nakshatra (hinduistických měsíčních sídel).
 • V Wotjobaluk Koori lidé z Victoria, Austrálie, znali Antares jako Djuit, syn Marpean-kurrk (Arcturus); hvězdy na každé straně představovaly její manželky.Kulin Kooris viděl Antares (Balayang) jako bratr Bunjil (Altair).
 • Maorové z Nového Zélandu ji nazývali Antares Rehua a považují ji za šéfa všech hvězd. Rehua je otcem Puanga / Puaka (Rigel), významné hvězdy při výpočtu kalendáře Maorů

Alternativní název této hvězdy Cor Scorpii znamená latinsky "srdce škorpiona":

 • Ve starověkém Egyptě Antares reprezentoval škorpiona bohyně Serket (a byl symbolem Eset při pyramidových obřadech).
 • Antares je uveden v MUL.APIN jako GABA GIR.TAB, což znamená "prsa Štíra: Lishi, Nabu".
 • Calbalakrab z arabského al-Qalb Άqrab. Toto bylo přímo přeloženo z řeckého Καρδιά Σκορπιού Kardia Skorpiū.
 • Cor Scorpii se překládal z řeckého jména do latiny.

Antares v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antares na anglické Wikipedii.

 1. http://www.ianridpath.com/brightest.htm
 2. http://www.astro.wisc.edu/~dolan/constellations/hr/6134.html
 3. http://www.last.fm/music/Cor+Scorpii