Přeskočit na obsah

Bright Star katalog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Andromeda, konstelační mapa z katalogu

Bright-Star-Katalog (také Yale Catalog of Bright Stars) je katalog obsahující všechny hvězdy, které jsou jasnější než 6,5 mag Je následníkem astronomického katalogu Harvard Revised Photometry Catalogue, který v roce 1908 vydal Edward Charles Pickering.

Bright Star Katalog vyšel v roce 1930 v prvním vydání; poslední tištěná verze pak v roce 1982 jako 4. vydání katalogu. V roce 1983 vyšel ještě jeho dodatek, který obsahuje dalších 2603 hvězd do magnitudy 7,1. Poslední, páté vydání katalogu je od roku 1991 k dispozici pouze online jako elektronická verze.

Katalog obsahuje 9110 objektů, z nichž bylo později 14 identifikováno jako novy nebo jako extragalaktické objekty – tyto objekty jsou zachovány i v dalších vydáních katalogu z důvodu udržení číslování.

Z obdobného důvodu se pro odkaz na objekty z Bright Star Katalogu používá stále zkratka HR (Harvard Revised), aby bylo zachováno stejné číslování objektů jako v jeho předchůdci Harvard Revised Photometry Catalogue. Pro vlastní katalog se občas používají zkratky BS nebo YBS.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]