Anselmo Lurago

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anselmo Lurago
Narození1701
Como
Úmrtí29. listopadu 1765 (ve věku 63–64 let)
Praha
Povoláníarchitekt a stavitel
Rod(rodina) Lurago
PříbuzníAntonio Giovanni Lurago (strýc)[1]
Giovanni Martino Lurago (polorodý bratr)[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Palác Kinských, jedna ze staveb, kde A. Lurago navázal na předchozí návrh K. I. Dientzenhofera.

Anselmo Martin Lurago, nebo jen Anselmo Lurago (asi 1701 Como29. listopadu 1765 Praha) byl významný český architekt a stavitel italského původu v období vrcholného a pozdního baroka.

Život

Byl pokřtěn v Como 9. ledna 1701. Učil se u architekta F. M. Kaňky a pak dlouho získával praxi na pevnostních stavbách u svého strýce B. Scottiho. Roku 1727 získal měšťanské právo na Malé Straně. Od roku 1752 realizoval ve funkci dvorního stavitele přestavbu Pražského hradu podle plánů Nicolo Pacassiho.

Zaměstnávala jej šlechtická klientela, např. Černínové (rekonstrukce hradčanského paláce), Ditrichštejnové, Kounicové, SalmovéŠlikové. Po svém strýci dokončoval stavby v Osově a Lysé nad Labem. Stal se nástupcem Kiliána Ignáce Dientzenhofera, na jehož práci navázal ve šlechtickém prostředí (palác Sylva-Taroucca a palác Kinských) a také v pracích pro katolickou církev v Praze (Kostel svatého Mikuláše na Malé straně, Kostel svatého Tomáše, Břevnovský klášter) i jinde v Čechách (klášter Dolní Ročov, Broumovský klášter, Přeštice). Navrhoval také kostel ve Vysoké na Mělnicku a interiér zámecké kaple v Hoříně.

Dvakrát se oženil. V letech 1753-1756 byl rektorem Vlašské kongregace na Malé Straně, jejíž součástí byl i sirotčinec, o který se pečlivě staral. Pohřben byl u sv. Jana v Oboře na Malé Straně.

Literatura

  • VLČEK, Pavel. Slavné stavby rodiny Luragů v Čechách. [s.l.]: Kotěrovo centrum architektury o.p.s. a Foibos Books s.r.o., 2015. 88 s. ISBN 978-80-87073-83-4. 

Externí odkazy

  1. a b Dizionario Biografico degli Italiani. 1960. Dostupné online. [cit. 2020-03-15].