Nicolò Pacassi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nicolo Pacassi)
Nicolò Pacassi
Nicolò Pacassi na portrétu z Rožmberského paláce na Pražském hradě
Nicolò Pacassi na portrétu z Rožmberského paláce na Pražském hradě
Rodné jménoNikolaus Franz Leonhard von Pacassi
Narození5. března 1716
Vídeňské Nové Město, Rakouské císařství
Úmrtí11. listopadu 1790
Vídeň, Rakouské císařství
Národnostitalská
Povoláníarchitekt
stavební rada, pedagog
Znám jakoarchitekt
stavitel
Titulrytíř (1764)
Obdobípozdní baroko, klasicismus
Choť1. (1748) Maria Barbara Hörmann (c.1723–1749)
2. (1754) Elisabeth Eberl (+1786)
DětiJohann von Pacassi (1758-1818)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nicolò Pacassi, německy celým jménem Nikolaus Franz Leonhard von Pacassi (5. března 1716 ve Vídeňském Novém Městě11. listopadu 1790 ve Vídni[1]) byl rakouský architekt pozdního baroka a raného klasicismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nicolò Pacassi pocházel z italské rodiny původem z Gorizie, kde byl jeho otec Paul Stefan kameníkem, po matce Barbaře Hallerové byl Rakušan.[2] V roce 1743 byl jmenován dvorním architektem a v roce 1753 vedoucím dvorského stavebního úřadu císařovny Marie Terezie, v této funkci vystřídal Jeana Nicolase Jadota de Ville-Issey. Přestavěl či upravil pět zámeckých sídel císařské rodiny.

Pacassi působil opakovaně také v Praze. Na Pražském hradě adaptoval interiéry a sjednotil fasády, jimž vtiskl jednotný, místy až přísně klasicistní styl.

Vyučoval architekturu od roku 1756 na Akademii sv. Lukáše v Římě a později jako člen Akademie výtvarných umění ve Vídni. Tam k jeho žákům patřil pražský architekt Ignác Palliardi. Roku 1764 byl za své zásluhy povýšen do stavu rytířů.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Nicolò Pacassi byl dvakrát ženat. Ze druhého manželství s Alžbětou, rozenou Eberlovou, měl syna Johanna von Pacassi (1758-1818). Ten vystudoval filozofii, matematiku a architekturu, byl dvorním stavebním radou císařů Josefa II. a Františka I., sekretářem apelačního soudu ve Vídni a vedl dvorní úřad pro vodní stavby. Projektoval ve Vídni Františkův most přes Dunaj (1808) a napsal několik teoretických pojednání o konstrukčních principech architektury (například o elipse). Byl mj. členem České učené společnosti císaře Františka. Roku 1796 byl povýšen do stavu svobodných pánů.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Druhé nádvoří Pražského hradu, jen nepravidelné střechy a vchody prozrazují za klasicistními Pacassiho fasádami budovy z různých slohových a historických období

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nicolò Pacassi na italské Wikipedii.

  1. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine. farnosti Vídeň - Sv. Petr; s. 04-Tod_0124, záznam č. 173
  2. Architektenlexikon Wien 1770-1945

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]