Aníbal Cavaco Silva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aníbal António Cavaco Silva
19. prezident Portugalska
(6. od karafiátové revoluce)
Ve funkci:
9. března 2006 – 9. března 2016
Předseda vládyJosé Sócrates
Pedro Passos Coelho
António Costa
PředchůdceJorge Sampaio
NástupceMarcelo Rebelo de Sousa
Předseda vlády Portugalska
Ve funkci:
6. listopadu 1985 – 28. října 1995
PrezidentAntónio Ramalho Eanes
Mário Soares
PředchůdceMário Soares
NástupceAntónio Guterres
Stranická příslušnost
ČlenstvíPartido Social Democrata (PSD)

Narození15. července 1939 (84 let)
Boliqueime, Loulé, Algarve, PortugalskoPortugalsko Portugalsko
Národnostportugalská
ChoťMaria Alves da Silva
Alma materTechnická universita v Lisabonu
Yorská univerzita
Zaměstnánípolitik
Profeseekonom
Náboženstvíkatolík
Oceněnívelkokříž Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (1991)
velkokříž Vojenského řádu Kristova (1995)
medaile Roberta Schumana (1998)
velkokříž Řádu Isabely Katolické (2006)
řetěz Řádu Isabely Katolické (2006)
… více na Wikidatech
PodpisAníbal António Cavaco Silva, podpis
Webová stránkawww.gabinetesacramento.pt
CommonsAníbal Cavaco Silva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aníbal Cavaco Silva (* 15. července 1939, Boliqueime) je portugalský politik. V letech 19851995 byl předsedou vlády Portugalska. V letech 20062016 byl prezidentem Portugalska. Od roku 1963 je ženatý s profesorkou ekonomie, má syna Bruna a dceru Patricii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval ekonomii na Lisabonské technické univerzitě, později se stal se vysokoškolským profesorem a získal doktorát na University of York. Byl také mistrem Portugalska v běhu na 400 metrů překážek. Přednášel na portugalských univerzitách a vedl oddělení výzkumu a statistiky v centrální bance. Roku 1975 vstoupil do Lidové demokratické strany, která se roku 1976 přejmenovala na Partido Social Democrata. V roce 1980 byl jmenován ministrem financí ve vládě Francisca de Sá Carneiro. Získal si reputaci jako liberální ekonom, postupně demontoval překážky bránící svobodnému podnikání. V červnu 1985 byl zvolen předsedou Partido Social Democrata (PSD). O pět měsíců později se stal premiérem a ukončil koalici PSD se Socialisty, která vládla v letech 19831985. V roce 1995 vystoupil ze strany kvůli neúspěšné kandidatuře na prezidenta. Po volbách v roce 1996 opustil politiku a působil jako poradce centrální banky. V roce 2004 začal na plný úvazek vyučovat na Vysoké škole ekonomie a managementu Portugalské katolické univerzity.
Stal se prvním a dosud jediným portugalským premiérem po karafiátové revoluci, který v úřadu vydržel plné dvě volební období. Snížil během nich daně a zavedl první tržní reformy. Během jeho vlády Portugalsko vstoupilo v roce 1986 do Evropské unie. S pomocí dotací z unijních fondů modernizoval zemi. Za jeho vlády přesáhly mzdy ve státním sektoru v Portugalsku výdělky v soukromé sféře. Tento trend pokračoval i za jeho nástupce, socialisty Antónia Guterrese a je pokládán za hlavní příčinu současného obrovského deficitu veřejných financí, který je nejvyšší v zemích eurozóny.[zdroj?!]

V roce 2006 se stal prvním pravicově zaměřeným prezidentem Portugalska po karafiátové revoluci. Zvítězil ve volbách 22. ledna 2006 a do funkce byl uveden 9. března 2006. Dne 23. ledna 2011 byl zvolen na druhé a zároveň poslední funkční období Prezidenta Portugalska.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Aníbala Cavaca Silvy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]