Ahaggar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ahaggar
جبال هقار
Nejvyšší bod Tahat (3 003 m n. m.)
Délka 800 km
Rozloha 300 000 km²

Nadřazená jednotka Sahara
Sousední
jednotky
Tassili, Aïr, Tibesti
Podřazené
jednotky
Atakor

Světadíl Afrika
Stát Alžírsko Alžírsko
Horniny krystalinikum, břidlice, čedič
Povodí Oued Azaouak
Souřadnice

Ahaggar (arabsky: جبال هقار nebo také Hoggar) je pohoří v alžírské části Sahary. Nachází se 1 500 km na jih od hlavního města Alžíru a jeho rozloha je asi 300 000 km².

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Jde o částečně vulkanický masív, jehož základem je zvětralé krystalinikum, hornina podobná žule. Tím procházejí mladší sopečné ztuhlé čedičové lávy, které tvoří místy vrstvu silnou až 180 metrů. Rozpukaný a rozsypaný povrch lávy někde připomíná obrovské haldy strusky. Pro celou oblast jsou typické čedičové výplně puklin a sopouchů, skrz které v třetihorách prýštilo magma na povrch. Okolní horniny zvětraly a tvrdý čedič zůstal, tvoříce svým rozpadem hranolovité sloupce podobné varhanním píšťalám.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Ahaggar

Oblast pohoří Ahaggar a jižního Alžírska je domovem nomádského národa Tuaregů. Tento národ žije v oblasti již 2 000 let a jeho lidé pojmenovali pohoří Asseker („Konec světa“). V současnosti pracuje většina Tuaregů na vrtných polích.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Správním střediskem celého území je pouštní město Tamanrasset. Odtud se také organizují výpravy do nitra vyprahlých hor.

Klima a příroda[editovat | editovat zdroj]

Ahaggar

V horách Ahaggar panuje tropické, horké klima. Roční úhrn srážek se pohybuje v průměru kolem 150 mm. Nikde na svazích hor a v suchých údolích neroste žádná vegetace. Déšť je zde opravdovou výjimkou a když už přijde, jedná se o krátké nevydatné deště. V hlubokých a zastíněných soutěskách či kotlích se voda udrží v podobě malých jezírek. Kolem nich potom vyroste trochu zeleně. Tyto „oázy“ se v pohoří vyskytují jen ojediněle, ale pro obyvatelé mají velký význam.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]