Tamanrasset

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alžírsko, Tamanrasset
Letiště v Tamanrassetu
Tamanrasset - trh s velbloudy

Tamanrasset (arabsky ولاية تمنراست‎‎ ) je město a správní středisko stejnojmenné provincie, které se nachází v jižní části Alžírska. Tamanrasset leží v oblasti pohoří Ahaggar ve výšce 1320 m n. m., téměř ve středu Sahary, na místě bývalé oázy. V roce 2006 zde žilo asi 76 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tamanrasset byl místem, kde se v historii potkávalo několik karavanních stezek. Po obsazení města francouzskými jednotkami byl používán název Fort Laperrine, podle francouzského generála, který zemřel v nedaleké poušti.

Francie provedla svůj první test atomové bomby v blízkosti Reggane, které se nachází u hranic Mali a Nigeru. Stalo se tak v rámci operace Gerboise Bleue, během Alžírské války, 13.února 1960.[1] Po USA, SSSR a Číně se tak Francie stala čtvrtou jadernou mocností. Síla výbuchu (70kt) byla větší, než síla prvních testů předchozích třech mocností dohromady.

Od roku 2010 se v Tamanrasset nachází společné vojenské velení, odkud je koordinován společný postup Alžírska, Nigeru, Mali a Mauritánie proti Al-Káidě v islámském Maghrebu.[2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.senat.fr/rap/o97-179/o97-1799.html
  2. http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8633851.stm