Al-Káida v islámském Maghrebu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlajka užívaná Al-Káidou v islámském Magrebu
Oblast operací Al-Káidy v islámském Magrebu

Al-Káida v islámském Maghrebu, původním názvem Salafistická skupina pro kázání a boj je organizace usilující o svržení alžírské vlády a nastolení islámského státu. Skupina vyhlásila záměr napadat evropské a americké cíle. Skupina byla označena jako teroristická Organizací spojených národů, Ruskem, USA a Spojenými arabskými emiráty.

Členská základna skupiny se rekrutuje z alžírských a místních saharských komunit (jako jsou Tuaregové a některé klany na severu Mali) stejně jako Maročanů z předměstí marockých měst. Alžířané dominují ve vedení organizace. Velký podíl příjmů skupiny tvoří výkupné za cizince.

Útoky[editovat | editovat zdroj]

  • 20. listopadu 2015 Al-Káida a skupina al-Murábitún provedly útok na hotel Radisson Blu maliském hlavním městě Bamaku a získali více než 100 rukojmí. 19 rukojmí bylo zabito předtím než hotel obsadily bezpečnostní složky.[1]
  • 16. ledna 2016 bylo nejméně 23 lidí zabito při útoku Al-Káidy na cizinci obývaný hotel v Ouagadougou, hlavním městě Burkiny Faso. Během útoku ozbrojenci krátce zajali 126 hotelových hostů.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Na dvě desítky mrtvých po útoku džihádistů na hotel v Mali. ČT24 [online]. 2015-11-20 [cit. 2016-01-16]. Dostupné online. 
  2. Útok na hotel v Burkině Faso má 27 obětí, 150 rukojmích se zdařilo osvobodit. idnes.cz [online]. 2016-01-16 [cit. 2016-01-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související článek[editovat | editovat zdroj]