Univerzita Johnse Hopkinse
Univerzita Johnse Hopkinse (anglicky Johns Hopkins University, zkratka JHU) je prestižní soukromá vysoká škola ve městě Baltimore v americkém státě Maryland.
Byla založena 22. února 1876. Její název pochází od velkého přispěvatele do školního rozpočtu, Johnse Hopkinse. V současnosti zde studuje bez mála 6000 bakalářských a více než 20 000 magisterských, inženýrských a doktorských studentů.[1] JHU je zakládajícím členem Asociace amerických univerzit (Association of American Universities). Univerzita je považována za první výzkumnou univerzitu ve Spojených státech.[2] Ve fiskálním roce 2016, Univerzita Johnse Hopkinse vynaložila na výzkum rekordních 2,5 miliardy dolarů.[3] S univerzitou je spojováno 39 laureátů Nobelovy ceny.[4]
Univerzita je rozdělena na 10 hlavních částí. Bakalářské vzdělávání probíhá především v Zanvyl Krieger School of Arts and Sciences a Whiting School of Engineering, které se nacházejí v Homewood kampusu v sousedství Charles Village v Baltimoru.[5] Lékařská fakulta, ošetřovatelská škola a Bloombergova škola veřejného zdraví jsou umístěny v areálu zdravotnických ústavů ve východním Baltimoru.[6] Univerzitu také tvoří Peabody Institute, Applied Physics Laboratory, Paul H. Nitze School of Advanced International Studies, School of Education, Carey Business School a další ústavy.[7] Kromě hlavního kampusu v Baltimoru má univerzita další kampusy v Itálii, Číně a Washingtonu, D.C.[8]
Sport
Sportovní týmy školy se nazývají Blue Jays (maskotem je Blue Jay neboli modrá sojka chocholatá). Univerzitní sportovní barvy jsou modrá a černá. Nejúspěšnější sportovní školní týmy jsou týmy mužského a ženského lakrosu.[9] Mužský lakrosový tým doposud získal 44 národních titulů.[10]
Žebříčky
Univerzita se tradičně řadí mezi nejprestižnější a nejlépe hodnocené vědecké vysokoškolské instituce v USA a na světě. Čtyřleté bakalářské studium na JHU je jedním z nejselektivnějších vysokoškolských programů ve Spojených státech. V roce 2019 univerzita přijala 7,6% z 30 303 uchazečů,[11][12] a v roce 2020 9,6% z 27 256 uchazečů o bakalářské studium.[13]
2020
Vysokoškolské bakalářské vzdělání na JHU se podle US News & World Report v roce 2020 umístilo na sdíleném 10. místě mezi americkými univerzitami[14] a na 11. místě na světě.[15] V kategoriích post-balářského studia se škola mimo jiné umístila na 1. místě v ošetřovatelství a zdravotnických oborech, na 17. místě ve strojírenských oborech[16], 7. místě v pedagogickém vzdělávání, 22. místě v matematicko-fyzikálních oborech, 25. místě v počítačových vědách a 23. místě v ekonomii.[17]
2021
Vysokoškolské bakalářské vzdělání na JHU se podle US News & World Report v roce 2021 umístilo na celkovém 9. místě mezi americkými univerzitami. Lékařské a zdravotnické obory včetně Bloombergovy školy veřejného zdraví se všechny tradičně umístili na 1. místě ve svých kategoriích.[18]
2022
V roce 2022 se vysokoškolské bakalářské vzdělání na JHU znovu umístilo na 9. místě mezi americkými univerzitami [19] a sdíleném 9. místě na světě (zdroj: US News & World Report). Vědecké obory na Bloombergovy školy veřejného zdraví získaly 1. místo ve Spojených státech a na světě, jak tomu již je nepřetržitě od roku 1994. Lékařské vzdělání a vzdělání ve vědeckých zdravotnických oborech se umístilo na sdíleném 3. místě a ošetřovatelství se tradičně umístilo na 1. místě. JHU se mimo jiné umístila na 12. pozici v psychologii, 14. místě v pedagogickém vzdělávání, 15. příčce ve fyzice, na 20. místě v počítačových vědách, 22. místě v ekonomii a 41. místě v oboru politické vědy[20].
Kampusy
Homewood kampus
- Zanvyl Krieger School of Arts and Sciences: Fakulta humanitních a vědních zaměření nabízí více než 60 bakalářských a 40 postgraduálních programů. Založena v roce 1876.
- G.W.C. Whiting School of Engineering: Technická fakulta současně nabízí 14 oborů. Založena v roce 1913.
- School of Education: Divize Vzdělání a podnikání, která byla původně založena v roce 1909 jako Škola odborných studií v podnikání a vzdělávání a v roce 2007 se stala samostatnou fakultou.
Východní Baltimore
- Lékařská fakulta: Založena v roce 1893, lékařská fakulta JHU je považována za jednu z nejlepších lékařských fakult a biomedicínských výzkumných ústavů na světě.
- Bloombergova škola veřejného zdraví (anglicky Bloomberg School of Public Health): Založena v roce 1916 je nejstarší a největší školou veřejného zdraví na světě. Podle US News & World Report je škola nepřetržitě od roku 1994 hodnocena na prvním místě ve svém oboru mezi americkými univerzitami a na světě. V roce 2001 byla přejmenována podle významného sponzora, podnikatele Michaela Bloomberga, pozdějšího starosty New York City a demokratického kandidáta na prezidenta Spojených států amerických v roce 2020[21].
- Škola ošetřovatelství: Jedna z nejstarších a nejvýznamnějších amerických škol ošetřovatelského vzdělávání, založena v roce 1889.
Baltimore centrum
- Carey Business School: Fakulta založena v roce 2007 a zahrnuje divize bývalé Školy odborných studií v podnikání a vzdělávání.
- Peabody Institut: Hudební institut založený v roce 1857 je nejstarší aktivní hudební konzervatoř ve Spojených státech. Nachází se v East Mount Vernon Place v Baltimoru.
Washington, D.C.
- Škola pokročilých mezinárodních studií Paula H. Nitzeho (anglicky Paul H. Nitze School of Advanced International Studies, SAIS) založena v roce 1943 se nachází ve Washingtonu D.C. poblíž Dupont Circle. SAIS se věnuje mezinárodním studiím, zejména mezinárodním vztahům, diplomacii a ekonomii. SAIS také vlastní mezinárodní školní areály v italské Boloni a Nanjingu v Číně.
Laurel, Maryland
- Laboratoř aplikované fyziky (anglicky Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, APL): APL v Laurelu ve státě Maryland se specializuje na výzkum pro Ministerstvo obrany USA, NASA a další vládní a civilní výzkumné agentury. APL postavila kosmickou loď pro NASA, která letěla mimo jiné na asteroid Eros a planety Merkur a Pluto.[22] Od svého založení v roce 1942, APL vyvinula více než 100 biomedicínských zařízení, mnoho ve spolupráci s zdravotnickými ústavy při JHU.
Významné osobnosti
- Spiro Theodore Agnew – 39. viceprezident USA
- Peter Agre – nositel Nobelovy ceny za chemii, 2003
- Madeleine Albrightová – bývalá ministryně zahraničí USA
- Tori Amos – americká zpěvačka a pianistka
- Richard Axel – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 2004
- John Simmons Barth – americký spisovatel
- Michael Bloomberg – starosta New Yorku
- Zbigniew Brzezinski – polsko-americký politolog
- Nicholas Murray Butler – nositel Nobelovy ceny míru, 1931
- Rachel Carson – americká zooložka a mořská bioložka
- C. J. Cherryh – americká autorka science fiction a fantasy
- John Maxwell Coetzee – nositel Nobelovy ceny za literaturu, 2003
- Jacques Derrida – francouzský filozof, zakladatel dekonstrukce
- John Dewey – americký filozof, pedagog, psycholog a reformátor vzdělávání
- Joseph Erlanger – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1944
- Andrew Z. Fire – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 2006
- Robert Fogel – nositel Nobelovy ceny za ekonomii, 1993
- James Franck – nositel Nobelovy ceny za fyziku, 1925
- Francis Fukuyama – americký spisovatel a filosof japonského původu
- Herbert Spencer Gasser – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1944
- Timothy Geithner – americký ministr financí
- Maria Goeppert-Mayer – nositel Nobelovy ceny za fyziku, 1963
- Paul Greengard – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 2000
- Stanislav Grof – americký psychiatr českého původu
- Geir Haarde – bývalý premiér Islandu
- Haldan Keffer Hartline – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1967
- Alger Hiss – americký diplomat, v roce 1948 odhalený jako špión Sovětského svazu
- David H. Hubel – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1981
- Simon Kuznets – nositel Nobelovy ceny za ekonomii, 1971
- Merton H. Miller – nositel Nobelovy ceny za ekonomii, 1990
- George Richards Minot – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1934
- Francis Mark Mondimore – americký psychiatr
- John Money – významný a kontroverzní americký psycholog a sexuolog novozélandského původu
- Thomas Morgan – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1933
- Robert Mundell – nositel Nobelovy ceny za ekonomii, 1999
- Daniel Nathans – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1978
- Simon Newcomb – kanadsko–americký matematik a astronom
- Lars Onsager – nositel Nobelovy ceny za chemii, 1968
- Charles Peirce – americký vědec, matematik a logik, zakladatel pragmatismu a moderní sémiotiky
- Martin Rodbell – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1994
- Peyton Rous – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1966
- Pedro Salinas – španělský spisovatel
- Hamilton O. Smith – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1978
- Harold Clayton Urey – nositel Nobelovy ceny za chemii, 1934
- Thorstein Veblen – americký ekonom a sociolog norského původu
- Vincent du Vigneaud – nositel Nobelovy ceny za chemii, 1955
- John Watson – americký psycholog, zakladatel behaviorismu
- David B. Weishampel – americký paleontolog
- John Archibald Wheeler – americký fyzik zabývající se teorií relativity a relativistickou astrofyzikou
- George Hoyt Whipple – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1934
- Torsten Wiesel – nositel Nobelovy ceny za medicínu, 1981
- Jody Williamsová – nositelka Nobelovy ceny za mír, 1997
- Woodrow Wilson – 28. prezident USA, nositel Nobelovy ceny za mír, 1919
Reference
- ↑ JOHNS HOPKINS UNIVERSITY. Fact Book [online]. Baltimore, MD: JHU, 2018 [cit. 2020-02-14]. Dostupné online.
- ↑ When German Universities Were Models for American Universities | Atlantic Review. web.archive.org [online]. 2016-12-19 [cit. 2020-02-15]. Dostupné online.
- ↑ For the 38th time, Hopkins leads the country in R&D expenditures [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online.
- ↑ Nobel Prize winners. Johns Hopkins University [online]. [cit. 2020-02-15]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ The Johns Hopkins University - Homewood Campus. web.archive.org [online]. 2015-03-06 [cit. 2020-02-15]. Dostupné online.
- ↑ The Johns Hopkins University - East Baltimore. web.archive.org [online]. 2015-03-11 [cit. 2020-02-15]. Dostupné online.
- ↑ The Johns Hopkins University - Campuses. web.archive.org [online]. 2015-02-28 [cit. 2020-02-15]. Dostupné online.
- ↑ Our Campuses [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online.
- ↑ Johns Hopkins University Athletics - Official Athletics Website. Johns Hopkins University Athletics [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Wayback Machine. web.archive.org [online]. 2013-11-02 [cit. 2020-02-15]. Dostupné online.
- ↑ Institutions: Johns Hopkins University. web.archive.org [online]. 2009-09-21 [cit. 2020-02-15]. Dostupné online.
- ↑ MARCH 15, Hub staff report / Published; 2019. Johns Hopkins invites 2,309 applicants to join Class of 2023. The Hub [online]. 2019-03-15 [cit. 2020-02-15]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ MARCH 13, Hub staff report / Published; 2020. Johns Hopkins invites 1,922 applicants to join Class of 2024. The Hub [online]. 2020-03-13 [cit. 2020-07-16]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ NATIONAL UNIVERSITIES. 2020 Best National University Rankings [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online.
- ↑ Best Global Universities Rankings [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online.
- ↑ Best Engineering Schools [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online.
- ↑ Best Graduate Schools 2020 [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online.
- ↑ MARCH 30, Jill Rosen / Published; 2021. Johns Hopkins graduate programs again ranked among nation's best. The Hub [online]. 2021-03-30 [cit. 2021-06-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ EWALT, David M. 2022 Best Colleges in the U.S.: Harvard, Stanford, MIT Take Top Rankings. Wall Street Journal. 2021-09-21. Dostupné online [cit. 2022-04-10]. ISSN 0099-9660. (anglicky)
- ↑ Johns Hopkins University's Graduate School Rankings. U.S. News and World Report Graduate School Rankings [online]. U.S. News and World Report, 2022 [cit. 2022]. Dostupné online.
- ↑ CNN, Dan Merica. Michael Bloomberg ends 2020 presidential campaign. CNN [online]. [cit. 2020-04-12]. Dostupné online.
- ↑ In Depth | New Horizons. NASA Solar System Exploration [online]. [cit. 2020-02-15]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Univerzita Johnse Hopkinse na Wikimedia Commons
- Stránky univerzity