John Watson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o americkém psychologovi a zakladateli behaviorismu. O fiktivní postavě a příteli Sherlocka Holmese pojednává článek Doktor John Watson.
The "Little Albert" experiment

John Broadus Watson (9. ledna 187825. srpna 1958) byl americký psycholog, zakladatel behaviorismu. Byl 17. nejcitovanějším psychologem ve 20. století.[1]

Narodil se a vyrostl v Greenville v Jižní Karolíně, navštěvoval Furmanovu Universitu (byl výborný student, magisterský titul získal v 21 letech).

Proslavil se následujícím výrokem: „Dejte mi na výchovu tucet zdravých dětí a já vám zaručím, že z každého z nich vychovám specialistu, jakého náhodně zvolím – lékaře, právníka, umělce, obchodníka, dokonce i žebráka, zloděje bez ohledu na jeho talent, sklony i bez ohledu na vlastnosti jeho předků“. Zkoumal podněty z okolí, reakce na ně a odměny a tresty, které následují. - Stimul a následná reakce. Watson říká: vědomí pro něj neexistuje, protože není vidět, jen se o něm mluví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haggbloom, S.J.; et al. (2002). "The 100 Most Eminent Psychologists of the 20th Century". Review of General Psychology 6 (2): 139–152