Bloombergova škola veřejného zdraví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Bloombergova škola veřejného zdraví (anglicky Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, zkratka JHSPH) je vysokoškolská vědecká instituce, která je součástí Univerzity Johnse Hopkinse.

JHSPH se nachází ve městě Baltimore v americkém státě Maryland. Byla založena roku 1916 Williamem H. Welchem a Johnem Rockefellerem.[1] O historii této školy částečně pojednává kniha "The Great Influenza" napsaná Johnem Barrym v roce 2004. Tato kniha se věnuje historii takzvané španělské chřipky v letech 1918 až 1920 a roli kterou v boji s touto pandemií sehrála JHSPH a její zakladatelé.[2]

Bloombergova škola veřejného zdraví má deset kateder, 875 profesorů a v současné době na ní studuje 3639 studentů pocházejících z 97 zemí světa.[3] JHSPH je považována za první a největší školu veřejného zdraví na světě.[1] Od roku 1994 je každoročně zvolena nejlepší institucí ve svém oboru ve Spojených státech amerických,[1] naposledy 29. března 2022.[4]

Studenti si mohou vybrat z 27 magisterských, doktorských a kombinovaných studijních programů. Škola je pojmenována podle přispěvatele do školního rozpočtu Michaela Bloomberga, absolventa Univerzity Johnse Hopkinse, někdejšího starosty New York City (2002 - 2013) a demokratického kandidáta na prezidenta Spojených států amerických v roce 2020.

Od roku 2018 je děkankou Ellen J. MacKenzie.[5]

V průběhu pandemie covidu-19 se vědci z JHSPH podíleli na četných vědeckých publikacích týkajících se tohoto viru and mimo jiné vytvořili mapu, která shromažďuje světová data o počtu nakažených a úmrtích souvisejících s Covidem-19[6].

Katedry[editovat | editovat zdroj]

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c GREER, Spencer; HEALTH, JH Bloomberg School of Public. The School at a Glance. Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health [online]. [cit. 2020-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Author Brings "The Great Influenza" to the School (web article) | Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. publichealth.jhu.edu [online]. [cit. 2022-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. GREER, Spencer; HEALTH, JH Bloomberg School of Public. About. Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health [online]. [cit. 2020-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health Again Ranked #1 by U.S. News & World Report | Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. publichealth.jhu.edu [online]. [cit. 2022-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. MACRI, Audra; HEALTH, JH Bloomberg School of Public. Dean Mackenzie. Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health [online]. [cit. 2020-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Home. Johns Hopkins Coronavirus Resource Center [online]. [cit. 2020-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]