Železniční nehoda u Řikonína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Železniční nehoda u Řikonína
pamětní deska neštěstí na pilíři viaduktu
pamětní deska neštěstí na pilíři viaduktu
Čas po 06:45
Datum 11. prosince 1970
Místo viadukt přes údolí Libochovky
Souřadnice
Stát Československo
Typ nehody srážka dvou vlaků a následný pád z mostu
Vlaky nákladní vlak a mezinárodní expres Pannonia
Úmrtí 31
Zranění 18
Částečný průběh trati
Legenda
35,868 Dolní Loučky
38,915 Řikonín
Libochovka
místo nehody
Lubenský potok
41,836 Lubenský tunel (213 m)
42,581 Níhovský tunel (531 m)
43,974 Níhov
Místo nehody
Místo nehody
Místo události na mapě Česka

Při železniční nehodě u Řikonína na železniční trati Brno – Havlíčkův Brod došlo v ranních hodinách 11. prosince 1970 k pádu dvou osobních vozů mezinárodního expresu č. 57 Pannonia z 36 metrů vysokého viaduktu do údolí říčky Libochovky. Počtem 31 mrtvých (převážně z řad cestujících Poláků) jde o pátou nejtragičtější nehodu na české železnici a vůbec nejtragičtější od té doby.

Místo neštěstí[editovat | editovat zdroj]

Větším ze dvou železničních viaduktů nedaleko osady Kutiny (zvaným též „velký řikoninský viadukt“) překonává v místě neštěstí železniční trať údolí říčky Libochovky. Most je dlouhý 200 metrů a ve výšce 32 metrů[rozpor] nad údolím po něm vede dvoukolejná trať spojující železniční zastávku Níhov (jižně, ve směru na Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod) s železniční stanicí Řikonín (severovýchodně, ve směru na Tišnov a Brno). Tokem říčky zde vede hranice mezi katastrálními územími Lubné a Žďárec. Provoz na trati byl zahájen v prosinci 1953.

Nehoda[editovat | editovat zdroj]

Samotné nehodě mezinárodního expresu č. 57 Pannonia předcházela v pátek 11. prosince 1970 ráno srážka lokomotivy s nákladním vlakem, k níž došlo na jižním okraji viaduktu. Ze směru od Havlíčkova Brodu projel Níhovem nákladní vlak (46 vozů, celková hmotnost 1203 tun, lokomotiva S 499.0015 z depa Bratislava), který byl o několik minut později nucen zastavit před vjezdovým návěstidlem následující železniční stanice Řikonín. To nepředpokládala hláskařka z hlásky Níhov, která nevyčkala na odhlášku tohoto vlaku z Řikonína a vpustila na jím obsazenou kolej lokomotivní vlak tvořený strojem S 489.0041.[1] Tato lokomotiva na začátku viaduktu narazila do konce stojícího nákladního vlaku. Následkem nárazu došlo k vykolejení posledních osmi vozů stojící soupravy, které se dostaly do průjezdného profilu sousední traťové koleje.

Strojvedoucí nákladního vlaku sice vyslal pomocníka k zadní části vlaku, aby zjistil příčinu nárazu, sám však nevaroval návěstí „Stůj, zastavte všemi prostředky“ v protisměru (od Řikonína) po sousední koleji právě přijíždějící mezinárodní expres č. 57 Pannonia. Expres, který místem projížděl s 20minutovým zpožděním a skládal se z 12 vozů o celkové hmotnosti 315 tun, vedených bratislavskou lokomotivou S 499.0117, tak v plné rychlosti narazil do vykolejených nákladních vozů, které blokovaly jeho kolej.[2] Při srážce spadla z viaduktu do údolí Libochovky skříň polského lůžkového vozu (do hloubky 36 m) a celý jídelní vůz ČSD (do hloubky 12 m), což byly první dva vozy expresu, řazené hned za lokomotivou.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Expres odjel z Brna v 6:45 ráno, takže se v jídelním voze nacházelo mnoho cestujících, kteří se šli nasnídat.[3] Při nehodě zahynulo 31 lidí (celkem 30 polských občanů[4] a jeden Čech;[5] jiné zdroje uvádí 32 mrtvých[6]), dalších 18 osob bylo zraněno (jiné zdroje uvádí 17 zraněných[6]).[1][7] Práce na vyprošťování obětí trvaly dva dny. Hmotná škoda dosáhla na tehdejší poměry obrovské výše 4,6 milionu Kčs, celková škoda včetně odškodnění obětí pak 13 milionů Kčs.[1] Lokomotiva S 489.0041 se po necelých dvou měsících vrátila do pravidelného provozu.[2]

V sobotu 12. prosince 1970 se neštěstím zabývalo předsednictvo československé vlády. Jednání řídil předseda vlády Lubomír Štrougal. Přítomní vzali na vědomí zprávu o vyšetřování nehody a zároveň vyjádřili soustrast pozůstalým po všech 31 obětech neštěstí. Následkem srážky bylo dále třináct těžce zraněných a pět lehce zraněných osob. Štrougal poté ještě zaslal svému polskému protějšku Józefu Cyrankiewiczovi soustrastný telegram.[8]

U pilířů viaduktu bylo postupem času zřízeno několik památníčků připomínajících tragédii (kříže, artefakty z vlaku) včetně pamětní tabule s nápisy v českém a polském jazyce.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Nehody 1970, loko.goo.cz
  2. a b Dušan Vacek, Jaromír Žatecký: Lokomotivní řada 230 (S 489.0) ČSD/ČD, spz.logout.cz
  3. Pavel Mokrý: U Řikonína se srazily vlaky, škoda je přes milion, brnensky.denik.cz
  4. RUBEŠ, Václav. Řikonín 1970: Tragédie expresu Pannonia [online]. Cd.cz, 2016-01-06 [cit. 2018-07-24]. Dostupné online. 
  5. Uvedeno na pamětní desce v místě nehody. Viz fotografie.
  6. a b Jan Kučera: Třicet let od prosincové tragédie, cd.cz
  7. ČTK: Nejtragičtější železniční nehody v ČR podle počtu obětí, ceskenoviny.cz
  8. ČTK. K železničnímu neštěstí u Tišnova. Rudé právo. 14. prosinec 1970, roč. 51, čís. 296, s. 2. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]