Řehoř III. Laham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gregor III. Laham
BISHOP-gregorio-III-laham.JPG
Narození 15. prosince 1933 (85 let)
Damašek
Bydliště Sýrie
Alma mater Pontifical Oriental Institute
Funkce katolický biskup (od 1981)
diecézní biskup
Patriarch of Antioch and All the East, Alexandria and Jerusalem for the Melchites
titulárny arcibiskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Řehoř III. Laham

Řehoř III. (občanským jménem Lufti Laham) (* 15. prosince 1933, Daraja, Sýrie) je emeritní[1][2] melchitský řeckokatolický patriarcha Antiochie a celého Východu, Alexandrie a Jeruzaléma.

Jeho celý titul zní: Jeho Blaženost, Řehoř III, emeritní patriarcha Antiochie, Alexandrie a Jeruzaléma, Cilicie, Sýrie, Iberie, Arábie, Mezopotámie, Pentapolis, Etiopie, celého Egypta a celého Orientu, Otec otců, Pastýř pastýřů, Biskup Biskupů, 181. přímý nástupce sv. Petra na stolci v Antiochii.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

V roce 1949 složil první mnišské sliby a v roce 1954 věčné sliby v monastýru svatého Spasitele v Saidě (v jižním Libanonu). Po absolvování filozofických a teologických studií v Libanonu pokračoval ve studiích na Papežském východním institutu v Římě, kde roku 1961 získal doktorát z východní teologie. Na kněze byl vysvěcen 15. února 1959 v monastýru Grottaferrata u Říma. Po skončení studií byl jmenován tajemníkem ekumenické a liturgické komise melchitského patriarchátu. V roce 1974 byl jmenován patriarchálním vikářem v Jeruzalémě. Synoda melchitské řeckokatolické církve ho 9. září 1981 zvolila za arcibiskupa a 27. listopadu přijal svěcení z rukou patriarchy Maxima V.

Patriarcha[editovat | editovat zdroj]

Po rezignaci Maxima V. Hakima (patriarcha v letech 1967-2000) synod biskupů zvolil 29. listopadu 2000 za nového patriarchu jeruzalémského arcibiskupa Luftiho Lahama. Slavnostní uvedení do úřadu se uskutečnilo v tentýž den. Jméno Řehoř si vybral podle jednoho ze svých předchůdců patriarchy Řehoře II. Jussefa (1864-1897).

Dne 6. května 2017 rezignoval jako patriarcha [3], přičemž v pozadí rezignace je odpor biskupů, kteří mu vyčítají množství neúmyslných chyb při vedení církve a zacházení s církevními financemi [4] . Byl mu udělen status emeritního patriarchy.[5][6]

Duchovní protektor maltsko-pařížské obedience Řádu sv. Lazara[editovat | editovat zdroj]

Patriarcha Řehoř III. je od roku 2000, po svém předchůdci Maximovi V., duchovním protektorem maltsko-pařížské obedience Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského.[7] Řeckokatoličtí melchitští patriarchové jsou protektory Řádu sv. Lazara od roku 1847.

V roce 2013 navštívil Řehoř Českou republiku, aby se zúčastnil investitury maltsko-pařížské obedience ve strahovském klášteře, kde předal kardinálu Miloslavu Vlkovi duchovní správu nad českým velkobailivikem. Zároveň jej ustanovil převorem maltsko-pařížské obedience Řádu sv. Lazara pro Českou republiku. Při této návštěvě uspořádal také konferenci o situaci v Sýrii.[8][9]

Po rezignaci na úřad patriarchy se Řehoř III. stal emeritním protektorem. Ochranu nad řádem převzal nový patriarcha Joseph Absi.[10]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Řehoř III. je autorem několika knih zejména z oblasti liturgiky a východní křesťanské spirituality. Známý je díky svým ekumenickým aktivitám a také jako iniciátor mezináboženského dialogu s islámem. Hodně cestuje do zahraničí a upozorňuje zejména na situaci křesťanů na Blízkém východě.[9]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gregor III. Laham na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.gcatholic.org/hierarchy/patriarchs.htm
  2. Archivovaná kopie. catholicherald.co.uk [online]. [cit. 2017-07-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-08. 
  3. Rinuncia del Patriarca di Antiochia dei Greco-Melkiti
  4. Melchitský patriarcha rezignoval
  5. http://www.gcatholic.org/hierarchy/patriarchs.htm
  6. Archivovaná kopie. catholicherald.co.uk [online]. [cit. 2017-07-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-08. 
  7. http://www.st-lazarus.net/en/structure/persons/spiritual-protector
  8. http://fanklub.gaudiumpraha.org/Strahov/Strahov_Lazar/prubeh.htm
  9. a b Archivovaná kopie. euserver.parlamentnilisty.cz [online]. [cit. 2015-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-10. 
  10. Oficiální internetové stránky sjednoceného Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]