Ďumbier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ďumbier
výhled ze sousední Krúpovej hoľe

Vrchol 2043 m n. m.
Prominence 1143 m ↓ Tatranská Štrba
Izolace 27 km → Baranec
Seznamy Slovenské dvoutisícovky #48
Nejprominentnější hory SK #2
Štíty Nízkých Tater #1
Poznámka kruhový rozhled
Poloha
Státy Slovensko Slovensko
Pohoří Nízké Tatry
Souřadnice
Ďumbier
Ďumbier
Hornina žula
Povodí Váh, Hron
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace
Ďumbier
Vyhlášení 1973
Kód 246
Lokalita Národní park Nízké Tatry
Výměra 2043,76 ha
Okres Liptovský Mikuláš
Logo Wikimedia Commons Kategorie na Commons

Ďumbier (2043 m, v překladu ze slovenštiny zázvor) je nejvyšším vrcholem Nízkých Tater, nachází se v hlavním hřebeni mezi horami Chopok (2024 m), Krúpova hoľa (1922 m) a Štiavnica (2025 m) s Králičkou (1807 m). Na severu se Ďumbier jeví jako mohutný vysokohorský masiv s 500 m vysokými stěnami, pilíři a žlábky do ledovcových kotlů v koncích Bystré a Ludárovy doliny. Mírnější jižní svahy pokrývá pole žulových balvanů. Vrcholová část zřejmě připomínala kořen zázvoru (z toho slovenský název Ďumbier). V severních kotlích se vyskytují kamzíci a svišti.

Z vrcholu Ďumbieru je velmi velký kruhový rozhled na prakticky všechna pohoří středního a severního Slovenska.

Výstupové trasy vedou z několika směrů přes Krúpovu hoľu – ze sedla Čertovica, z Chopku (vrcholová stanice lanovky), od chaty gen. M. R. Štefánika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve svazích se v minulosti intenzivně dolovala železná ruda, zlato a antimonit. Pozůstatky této činnosti jsou vidět téměř ve všech údolích.

Za 2. světové války proběhly na svazích boje mezi slovenskými partyzány a stahujícími se Němci. Na památku těchto bojů a těžkého přechodu Nízkých Tater partyzány v zimě roku 1944 postavili u nedaleké chaty M. R. Štefánika pomník padlým partyzánům.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Ďumbier je národní přírodní rezervace v oblasti Národní park Nízké Tatry. Nachází se v katastrálním území obce Liptovský Ján v okrese Liptovský Mikuláš v Žilinském kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v roce 1973 na rozloze 2043,76 ha. Ochranné pásmo nebylo stanoveno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]