Úřad pro zahraniční styky a informace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Úřad pro zahraniční styky a informace
Logo Úřadu pro zahraniční styky a informace
Logo Úřadu pro zahraniční styky a informace
Založeno 1993
Sídlo Střelničná 1673/10
182 00 Praha-Kobylisy[1]
Souřadnice
Webová stránka www.uzsi.cz
Sídlo ÚZSI v Praze-Kobylisích

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) je zpravodajskou službou České republiky s vnějším polem působnosti (rozvědka). Sídlí ve Střelničné ulici 1673/10 v Praze 8-Kobylisích. Tento bezpečnostní sbor se zabývá sběrem, analýzou, ochranou a oprávněným využitím zpravodajsky významných informací. Tyto informace pocházejí z oblasti politické, ekonomické a bezpečnostní sféry mimo území České republiky. Jejich oprávněné využití zahrnuje předání informací příslušným orgánům a rozehráním zpravodajské hry.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zřizovatelem civilní rozvědky je vláda ČR, která je za její činnost, prostřednictvím ministra vnitra, odpovědná. Ředitel ÚZSI je jmenován a odvoláván rozhodnutím ministra vnitra ČR, se souhlasem vlády. Od července 2014 zastává pozici ředitele Jiří Šašek. ÚZSI není součástí Ministerstva vnitra ČR, přestože spadá pod jeho rozpočet a Ministerstvo vnitra pro ÚZSI zabezpečuje část logisticko-zabezpečovacích činností. Činnost ÚZSI služby je definována zákonem č. 153/1994 Sb. o zpravodajských službách České republiky, ve znění pozdějších předpisů a dále je vnitřně řízena pomocí směrnic. Služba nemá žádné zatýkací ani trestně-právní pravomoci. ÚZSI spolupracuje s cizími partnerskými zpravodajskými službami.

Rozvědka může podle zákona pracovat i na území České republiky, pokud je to nutné. Používá sledování, agenturní síť a zpravodajskou techniku jako je odposlech telekomunikací SIGINT. Zákon o tajných službách neobsahuje úpravu nasazování zpravodajské techniky, jak v ČR, tak v zahraničí (na rozdíl od BIS, kde například nasazení odposlechů podléhá souhlasu předsedy senátu Vrchního soudu).

ÚZSI fungovala do roku 1990 jako I. správa FMV a poté do roku 1993 jako ÚZSI FMV.

Význam[editovat | editovat zdroj]

ÚZSI se aktivně podílí na hájení zahraničně-politických, hospodářských a bezpečnostních zájmů České republiky v zahraničí. Předmětem zájmu jsou informace zejména z vládních a klíčových míst, oblasti výroby, techniky a obchodu a dále dokumenty a předměty zvláštního významu.

Typy operativních pracovníků v ÚZSI[editovat | editovat zdroj]

  • Operativní důstojník je zaměstnanec v "terénu", sbírá zpravodajské informace nebo řídí síť agentů.
  • Agent není zaměstnancem služby. Je osobou jednající v její prospěch z finančních, ideových nebo jiných důvodů.[pozn. 1]

Ředitel[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam ředitelů české civilní rozvědky.

Krátkovlnné vysílání[editovat | editovat zdroj]

Podle informací z Ministerstva vnitra provozoval Úřad v 90. letech krátkovlnnou číselnou stanici (numbers station) s volací značkou OLX. Jednalo se o "vysílání do zahraničí".[2][3][4]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Churaň, Milan: Encyklopedie špionáže Praha 2000

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. U americké FBI naopak agent znamená důstojník FBI.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Potvrzení sídla ÚZSI
  2. http://priyom.org/blog/czech-intel-confirms-it-used-to-run-a-numbers-station.aspx
  3. http://www.simonmason.karoo.net/page61.html
  4. File:OLX_email_confirmation.PNG

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]