Úřad pro zahraniční styky a informace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Úřad pro zahraniční styky a informace
Logo Úřadu pro zahraniční styky a informace
Logo Úřadu pro zahraniční styky a informace
Založeno 1993
Sídlo Střelničná 1673/10
182 00 Praha-Kobylisy[1]
Souřadnice 50°7′33″ s. š., 14°27′46″ v. d.
Webová stránka www.uzsi.cz

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) je jediná státní zpravodajská služba ČR s vnějším polem působnosti (rozvědka). Sídlí ve Střelničné ulici 1673/10 v Praze 8-Kobylisích. Zabývá se sběrem, analýzou, ochranou a oprávněným využitím zpravodajsky významných informací. Tyto informace pocházejí z oblasti politické, ekonomické a bezpečnostní sféry mimo území České republiky. Jejich oprávněné využití zahrnuje předání informací příslušným orgánům a rozehráním zpravodajské hry.

ÚZSI se aktivně podílí na hájení zahraničně-politických, hospodářských a bezpečnostních zájmů České republiky v zahraničí. Předmětem zájmu jsou informace zejména z vládních a klíčových míst, oblasti výroby, techniky a obchodu a dále dokumenty a předměty zvláštního významu.

Zřizovatelem civilní rozvědky je vláda ČR, která je za její činnost, prostřednictvím ministra vnitra, odpovědná. Ředitel ÚZSI je jmenován a odvoláván rozhodnutím ministra vnitra ČR, se souhlasem vlády. Od července 2014 zastává pozici ředitele Jiří Šašek. ÚZSI není součástí Ministerstva vnitra ČR, přestože spadá pod jeho rozpočet a Ministerstvo vnitra pro ÚZSI zabezpečuje část logisticko-zabezpečovacích činností. Činnost výzvědné služby je definována zákonem č.153/1994 sb. o zpravodajských službách České republiky a dále je vnitřně řízena pomocí směrnic. Služba nemá žádné zatýkací ani trestně-právní pravomoci. ÚZSI spolupracuje s cizími partnerskými výzvědnými i zpravodajskými službami.

Rozvědka může podle zákona pracovat i na území České republiky, pokud je to nutné. Používá sledování, agenturní síť a zpravodajskou techniku jako je odposlech telekomunikací SIGINT. Odposlechy telekomunikací na území ČR jsou prováděny se souhlasem předsedy senátu Nejvyššího soudu ČR, mimo území tato činnost není zákonem ošetřena.

ÚZSI fungovala do roku 1990 jako I. správa FMV a poté do roku 1993 jako ÚZSI FMV.

Typy operativních pracovníků v ÚZSI[editovat | editovat zdroj]

  • Operativní důstojník je zaměstnanec v "terénu", sbírá zpravodajské informace nebo řídí síť agentů.
  • Agent není zaměstnancem služby. Je osobou jednající v její prospěch z finančních, ideových nebo jiných důvodů.[pozn. 1]

Rozdíl mezi zpravodajskou a výzvědnou službou[editovat | editovat zdroj]

Výzvědná služba je označení pro služby s vnějším polem působnosti (rozvědky).[zdroj?] Zpravodajská/bezpečnostní služba je označení používané pro služby s vnitřním polem působnosti[zdroj?] (kontrarozvědkou) jako je BIS. Zákon o zpravodajských službách České republiky však zahrnuje pod pojem zpravodajská služba ÚZSI, BIS i VZ.

Krátkovlnné vysílání[editovat | editovat zdroj]

Podle informací z Ministerstva vnitra provozoval Úřad v 90. letech krátkovlnnou číselnou stanici (numbers station) s volací značkou OLX. Jednalo se o "vysílání do zahraničí".[2][3][4]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Churaň, Milan: Encyklopedie špionáže Praha 2000

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. U americké FBI naopak agent znamená důstojník FBI.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Potvrzení sídla ÚZSI
  2. http://priyom.org/blog/czech-intel-confirms-it-used-to-run-a-numbers-station.aspx
  3. http://www.simonmason.karoo.net/page61.html
  4. File:OLX_email_confirmation.PNG

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]