Zwinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Část nádvoří Zwingeru

Zwinger je barokní stavba, ležící ve Starém městě saských Drážďan. Zwinger leží v místech, kde se původně nacházelo městské opevnění, konkrétně to byl prostor mezi vnější a vnitřní městskou zdí. Tomuto prostoru se říkalo Zwinger, od toho pak pochází název této památky. V roce 1945 byl areál při bombardování Drážďan těžce poničen. Po válce byl však postupně zrekonstruován. Nalézá se zde Obrazárna Staří mistři, sbírka porcelánu a Matematicko-fyzikální salon.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Příkaz k výstavbě[editovat | editovat zdroj]

Hudební pavilon

Příkaz ke stavbě vydal saský kurfiřt a polský král August II. Silný roku 1709[1]. Jako mnoho dalších panovníků napodoboval absolutistický životní styl Ludvíka XIV.. Proto nechal v metropoli vystavět řadu pompézních budov a pořádal na svém dvoře mnoho slavností a večírků. Zwinger chtěl nechat vybudovat za účelem pořádání jezdeckých a maškarních slavností. Byla zde nicméně zřízena i Oranžerie, kde se pěstovaly pomerančovníky. Později, po slavnostech u příležitosti svatby kurfiřtova syna, však už Zwinger přestal být pro pořádání her a slavností tolik oblíbený a sloužil především jako galerie.

Průběh stavby pod vedením architekta Pöppelmanna[editovat | editovat zdroj]

Provedením prací byl pověřen architekt Matthäus Daniel Pöppelmann[2], který stavbu pojal jako umělecké dílo. Mnohé plastiky, kterými byl Zwinger vyzdoben, vytvořil sochař Balthasar Permoser[3]. Jeho snad nejzdařilejší dílo na tomto místě – Koupel nymf – je umístěno za Francouzským pavilónem v prostoru s jeskyněmi, sochami a fontánami. Stavba nebyla dokončena za architektova života. Pöppelmann se dočkal alespoň dostavby Korunní brány, ze které po obou stranách vybíhají dvě symetrické galerie. Na jihovýchodní straně byl vystavěn pavilon se zvonkohrou, na severozápadní hudební pavilon.

Přestavba v 19. století[editovat | editovat zdroj]

Současnou podobu obdržel Zwinger až v 19. století, kdy zde architekt Gottfried Semper (povolán do Drážďan roku 1834[4]) vybudoval neorenesanční budovu obrazové galerie. Tato galerie dodnes přechovává taková díla jako Sixtinská Madona či malby od Rembrandta a dalších významných umělců.

Pavilon se zvonkohrou[editovat | editovat zdroj]

Pavilon se zvonkohrou

Tento pavilon s půdorysem ve tvaru oválu, který byl dostavěn v roce 1728, byl původně hlavním vchodem do Zwingeru a označoval se jako Městský pavilon. Dnešní název získal proto, že při rekonstrukci v roce 1936 byla do prostředního okna umístěna zvonkohra se 40 zvonky z míšeňského porcelánu. Vzhledem je téměř stejný jako protilehlý hudební pavilon. Je zdoben ornamenty a postavami antických hrdinů. Dnes se v něm nacházejí výstavní prostory.

Umělecké sbírky[editovat | editovat zdroj]

Ve Zwingeru je i dnes k vidění řada vzácných sbírek a uměleckých děl. Mezi ně patří sbírka porcelánu s cennými porcelánovými plastikami z doby míšeňské manufaktury i s díly Johanna Friedricha Böttgera, který vynalezl roku 1708 evropský porcelán. Dále se zde nachází Obrazárna Staří mistři (Gemäldegalerie Alte Meister) či Matematicko-fyzikální salon.

Zwinger je součástí Státních uměleckých sbírek Drážďany (Staatliche Kunstsammlungen Dresden). Další výstavy se nacházejí v Albertinu, v královském paláci (Residenzschloss) a Lipsiusbau. V Albertinu jsou umístěny stálé expozice Noví mistři (Gemäldegalerie Neue Meister) a Sbírka soch a plastik (Skulpturensammlung), v královském paláci známé sbírky Grünes Gewölbe, sbírka tureckých zbraní nebo Kabinet mincí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku německé Wikipedie.

  1. LANGE, Karl; PŘEKLAD DR JANDA, Vratislav. Zwinger. Drážďany : Státní umělecké sbírky, 1980, 7.vydání. Kapitola Stavební dějiny Zwingeru, s. 7.  
  2. Zwinger, str. 9
  3. Zwinger, str. 18
  4. Zwinger, str. 26

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]