Matematicko-fyzikální salon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Matematicko-fyzikální salon je součást Státních uměleckých sbírek Drážďany. Již od roku 1728 se nachází ve Zwingeru. Vznikl jako součást uměleckých sbírek saských králů, díky jejich zájmu o matematiku a fyziku a o technické přístroje. Dalšími důvody vzniku sbírky byla také touha panovníků po prestiži a jejich záliba v mechanických „hračkách“.

Sbírka[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako ve sbírce zbraní (Rüstkammer) se i zde jedná o vynikající ruční práci. Sbírka je věnována historickým přístrojům na měření délky, teploty, váhy nebo objemu. Dále se zde nacházejí geodetické přístroje, historické mapy a glóby. Jsou zde také astronomické optické přístroje a mapy oblohy a hvězd. Nachází se zde také známé zápalné zrcadlo od Andrease Gärtnera a zápalné čočky a zrcadla od Herr von Tschirnhaus. Vedle světových hodin obsahuje sbírka mnoho dalších hodin. Pro knížata, která tyto předměty sbírala, hrála důležitou roli preciznost provedení, ale také umělecké zpracování předmětu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Salon byl roku 1724 vyčleněn za sbírky zbraní (Rüstkammer) a z jiných částí královských sbírek. Část exemplářů byla však shromažďována již v 16. století jako součást sbírky umění (Kunstkammer). Stejně jako některé vystavované kusy v Grünes Gewölbe, nepocházejí starší části sbírky pouze ze samotného Saska, ale některé byly zakoupeny v jižním Německu nebo v severní Itálii. Díky této drážďanské sbírce však byla započata skvělá ruční práce v tomto regionu, která se později přemístila do manufaktur jako například Glashütte. Dnešní název (v německém originále Mathematisch-Physikalischer Salon) pochází již z roku 1746. Mezi lety 1724 a 1746 byla sbírka pojmenována jako Královský kabinet matematických a fyzikálních přístrojů (Königliches Cabinet der mathematischen und physikalischen Instrumente). V 19. století měla sbírka velký vliv na technickou kulturu v Drážďanech. Wilhelm Gotthelf Lohrmann se zasadil v roce 1828, rok poté, co se stal hlavním inspektorem tohoto salonu, o založení průmyslové školy (Technischen Bildungsanstalt) – dnešní Technické univerzity Drážďany (Technischen Universität Dresden)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]