Grünes Gewölbe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dianiny lázně

Klenotnice Grünes Gewölbe je jedním z muzeí rozprostírajících se v centru Drážďan, ve kterém se nachází největší sbírka pokladů v Evropě. Její pojmenování vychází z příznačně malachitově zeleného zbarvení jednotlivých částí stavby.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní budova Klenotnice Grünes Gewölbe pochází ze 16. století. Tehdy byla určena pro bezpečné ukládání cenných předmětů a dokumentů, nikoliv jejich vystavování pro veřejnost. Do její obnovy se mezi lety 1723–1730 pustil saský kurfiřt a polský král August Silný. Za druhé světové války byly následkem bombardování Drážďan poškozeny tři z devíti místností, ale samotný umělecký poklad byl již o několik let dříve bezpečně uložen v pevnosti Königstein. Od roku 1959 do počátku roku 2004 byly exponáty muzea Grünes Gewölbe k vidění přechodně v drážďanském Albertinu. Dne 7. září 2004 byla otevřena Nová klenotnice Grünes Gewölbe s deseti místnostmi. Historická část muzea Grünes Gewölbe byla 1. září 2006 kompletně zrekonstruována a znovu otevřena. Rekonstrukce byla provedena na základě inventáře z roku 1733 a snahou bylo co nejvíce zachovat původní podobu z doby Augusta Silného. Více jak 3 000 objektů se tak mohlo vrátit na své původní místo. Celkově za tuto rekonstrukci vydal spolková země Sasko 45 milionů eur.

Prohlídka muzea[editovat | editovat zdroj]

Každého návštěvníka muzea při prohlídce okouzlí šperky ze zlata a stříbra, jež jsou dílem největších šperkařských mistrů, dále klenoty ze slonoviny, jantaru, bronzové sošky, ale i veškeré poklady nashromážděné saskými kurfiřty a králi. Prohlídka této výstavy bývá často přirovnávána k procházce v pokladnici. Představuje totiž jedinečnou a bohatou paletu exponátů z období od baroka po klasicismus a zahrnuje celkem 9 pokojů, z nichž každý zaujme jinou tématikou.

Nová klenotnice Grünes Gewölbe se nachází v prvním patře západního křídla, historická klenotnice Grünes Gewölbe v přízemí.

Historická klenotnice Grünes Gewölbe[editovat | editovat zdroj]

Na 3. 000 unikátních uměleckých děl je uvedeno v překrásném prostředí. Lístkové zlato, saské dubové obložení, mramorové podlahy, jiskřivá zrcadla, zlaté konzole a ozdobné stropy dotvářejí nádhernou kulisu pro ono množství pokladů. Zlatý kávový servis, třešňová pecka se 185 tvářemi, velká fregata ze slonoviny, perlové figury, to vše jsou fascinující umělecká díla, která se prezentují na této jedinečné výstavě. Takzvaným highlightem historického muzea Grünes Gewölbe je klenotnice v přízemí. Zde si mohou návštěvníci s úžasem prohlédnout unikátní sbírku šperků z 18. století, kterou nashromáždili August Silný a jeho syn.

Výstavní místnosti[editovat | editovat zdroj]

Historická klenotnice Grünes Gewölbe se skládá z devíti výstavních místností a předklenby takzvané Vorgewölbe.

 1. Předklenba (Vorgewölbe)
 2. Jantarová komnata s druhou největší jantarovou sbírkou, po válce nezvěstného a poté znovu zrekonstruovaného jantarového pokoje.
 3. Slonovinový pokoj se sochami ze slonoviny afrických a asijských slonů.
 4. Bílo stříbrný pokoj s nádobím z bílého stříbra.
 5. Stříbrno-zlatý pokoj se zlatnickými pracemi ze 16.–18. století.
 6. Sál s klenoty (Pretiosensaal)
 7. Erbovní pokoj s mimo jiné - stolním orlojem.
 8. Pokoj drahokamů se sochou Mouřenína se smaragdovým stupínkem a Obeliskem Augustalis.
 9. Bronzový pokoj s cca 80 uměleckými předměty z bronzu na podstavcích.
 10. Pokoj s renesančními uměleckými předměty z bronzu na kamenných podstavcích.

Nová klenotnice Grünes Gewölbe[editovat | editovat zdroj]

V nové klenotnici Grünes Gewölbe je k vidění okolo 1 100 objektů. Součástí expozice Nové klenotnice Grünes Gewölbe je Drážďanský zelený diamant, 41 karátový kousek, který byl nalezen v Indii. Za svou - na celém světě jedinečnou jasně zelenou barvu - vděčí přirozené radioaktivitě, které byl vystaven.

Exponáty[editovat | editovat zdroj]

Mouřenín se smaragdovým stupínkem

Velkou část děl vytvořil dvorní zlatník Johann Melchior Dinglinger se svými syny:

 • Mouřenín se smaragdovým stupínkem je jeden z nevýznamnějších exponátů. Socha byla vytvořena ve spolupráci s Balthasarem Permoserem. Je vysoká asi 64 cm a je vyrobena z lakovaného hruškového dřeva, osázená smaragdy, rubíny, safíry, topazy, granáty a želvovinou.
 • Obeliscus Augustalis je dalším mistrovským dílem vytvořeným v letech 1719 – 1721. Jde o bohatě zdobenou kartuš s oválným vyobrazením Augusta Silného.
 • Dianiny lázně znázorňují římskou bohyni na ozdobné lastuře z chalcedonu, která je lemovaná zlatem, doplněná perlami, diamanty, ocelovými a stříbrnými ornamenty a zvířaty. Stonek je vytvořen ze smaltované jelení hlavy.
 • Zlatý kávový servis (v originále: Pretiosen Coffe Zeug) vzniklv letech 1697 – 1701 a je vzorem skvostného kávového servisu.Použité materiály jsou zlato, stříbro, smalt, slonovina a asi 5 600 diamantů.
 • Soška Daphne ze stříbra, korálů a její velká část je pozlacena.

Mnohá díla jsou doplněna mušlemi a korály, které jsou obvykle postříbřené nebo pozlacené, zapracované v sochách a vytváří surrealistický dojem. Kromě prací dvorního zlatníka je zde k vidění i spousta jiných děl. Některé z nich byly darem evropských monarchů, například takzvaný „Der Dresdner Weiße“ (Saský bílý), což je bílý 48 karátový diamant, který je darem cara Petra Velikého. Během hodiny se však na tuto oslňující prohlídku může vydat pouhých 100 návštěvníků, a to kvůli ochraně exponátů před vlhkostí a nečistotami. Vstupenka do muzea musí být proto rezervována předem na konkrétní čas. V roce 2009 zde byl kancléřkou Angelou Merkelovou přijat americký prezident Barack Obama.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Státní umělecké sbírky Drážďany