Zborov (Ukrajina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zborov
Зборів
Památník československých legii poblíž města
Památník československých legii poblíž města
poloha
zeměpisné souřadnice:
Časové pásmo: UTC+2
stát: Ukrajina Ukrajina
oblast: Vlajka Ternopilské oblasti Ternopilská oblast
rajón: Zborovský rajon
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 7 400 (2001)
správa

Zborov (ukrajinsky Зборів, polsky Zborów) je malé město v Haliči na západní Ukrajině. Protéká jím řeka Strypa. Zborov leží na významné silnici a železniční trati mezi městy Lvov a Ternopil. Administrativně spadá pod Ternopilskou oblast; město je sídlem Zborovského rajónu a žije zde asi 7000 obyvatel.

První historické zmínky pocházejí z roku 1166. Do československé historie se město zapsalo tím, že za první světové války v jeho okolí jednotka československých legií, bojující na ruské straně, úspěšně prolomila 2. července 1917 rakousko-uherskou frontovou linii v tzv. bitvě u Zborova.

Pomník zborovského bojovníka je zřejmě jediný na světě, stojí v moravském městě Blansku v parku na ulici Svatopluka Čecha. Pomník byl odlit ve třicátých letech v podniku ČKD Blansko. Dále vznikl stejný pomník určený pro Prahu, který byl odhalen před kostelem Sv. Anežky v červnu 1937 generálem Stanislavem Čečkem, a třetí, který byl instalován ve východní Haliči. Pražskou sochu však zničili nacisté za druhé světové války a osud třetího pomníku je zcela neznámý. Autorem sochy je ruský legionář Karel Babka. Na obnovu pražského pomníku byla vyhlášena veřejná sbírka (např.Masarykovo demokratické hnutí poskytlo na bronzovou sochu kromě příspěvků svých členů ještě částku 50 tisíc Kč), avšak realizace na původním místě v Praze 4 - Spořilově se setkává s neuvěřitelnou řadou obtíží.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

KLECANDA, Vladimír. Bitva u Zborova : vojensko historická studie o bojích československé brigády v Haliči roku 1917. Praha : Vojenský archiv RČS, 1927. xv, 189 s. : il.(Spisy Vojenského archivu RČS ; Řada 1., Spisy vojensko historické, č.1)

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Zboriv ve Wikimedia Commons