Vodní zdroj Želivka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
řeka Želivka

Vodní zdroj Želivka je nejvýznamnější zdroj pitné vody pro Prahu a okolí. Pitná voda se získává úpravou povrchové vody akumulované ve vodárenské nádrži Švihov.

Odběrná věž

Historie

O zbudování nového vodního zdroje bylo rozhodnuto vzhledem k rostoucí spotřebě vody v pražské aglomeraci. Zdroj je využíván od roku 1972, kdy byla po 7 letech dokončena vodní nádrž Švihov. Roku 1987 byla více než dvojnásobně zvýšena jeho kapacita.

Získávání a úprava vody

Úpravna vody Želivka: horní areál

Dvěma odběrnými věžemi se odebírá povrchová voda z nádrže a je vedena do úpravny, umístěné pod hrází. V úpravně se provádí koagulace síranem hlinitým, následně se voda upravuje na rychlofiltrech. Podle aktuálního složení se také příslušně chemicky upravuje. Doúprava probíhá ozonizací, vápenným hydrátem a plynným chlórem. Průměrné množství odebrané vody v současné době činí 3100 l.s-1, maximální výkon úpravny je až 6900 l.s-1.

Rozvod

Úpravna vody Želivka: budova pod hrází

Z úpravny u vodní nádrže Švihov voda odtéká gravitačně štolovým přivaděčem Tunel Želivka o průměru 2,6 m, který je dlouhý 52 km (a je tak jedním z nejdelších tunelů světa) a končí v Jesenici. Odtamtud pokračují vodovodní řady, které rozvádějí vodu po Praze a okolí (Berounsko, Kladensko, Roztoky u Prahy a další). Na štolový přivaděč je napojen Benešov a okolní obce. Celý vodovodní systém se označuje jako středočeská vodárenská soustava.

Související články

Externí odkazy