Štola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Štóla.
Vstup do Poličanské (Denemarské) štoly, okres Kutná Hora

Štola je specializovaná podzemní stavba tunelového typu. Jedná se vlastně o podzemní chodbu nebo o podzemní prostor určený pro kanalizační či vodovodní stoku.

V dnešní době štoly také představují moderní způsob rozvodu inženýrských sítí v kolektorech. Štoly se vyskytují zejména v dolech a lomech, tedy v oborech lidské činnosti zabývající se těžbou nerostů, v hlubinných dolech pak o štolách mluvíme jako o důlních chodbách a dalších specializovaných prostorách. Dále je můžeme nalézt jako specializované vodohospodářské stavby, kupř. vodní přivaděče. Někdy se štoly budují i jako odvodňovací či větrací chodby, kupř. systém štol pod pražským Petřínem, který odvádí nadbytečnou podzemní vodu do Vltavy a zabraňuje tak nežádoucím sesuvům půdy. Štoly v dobách válečných slouží také jako letecké úkryty, v dobách mírových též někdy slouží jako hnízdiště některých vzácných živočichů, kupř. netopýrů.

Štoly při výstavbě tunelů[editovat | editovat zdroj]

Štoly se také používají při výstavbě některých velkých silničních či železničních tunelů. Někdy je zde v první fázi výstavby vyražena tzv. předštola, která slouží :

  • pro průzkum geologického profilu celé stavby
  • v další fázi pak, mimo jiné, slouží též jako technologické vodítko pro pohyb (obvykle značně velkého, těžkého a složitého) razícího zařízení - např. razícího štítu.

Štola je podle hornické terminologie horizontální dovrchní nebo úpadní důlní dílo s vyústěním na povrch. V hlubinných dolech se štoly vyskytují jen velmi zřídka, protože účinně nedosahují velkých hloubek a rozfárávka štolou, do například hloubky 400m, by byla velmi drahá. Proto jsou hlubinné doly rozfárávány jámou. Chodby v hlubinných dolech tedy nejsou štoly. V hlubinných dolech jsou překopy (chodba v hlušině bez žíly či sloje), směrné chodby (sledují sloj v přímém směru s výchylkami výšky) a vozové chodby (sledují sloj ve stálé nadmořské výšce, hloubce, a korigují změny uložení změnou směru vlevo a vpravo). (http://www.hornickyspolekstribro.cz/dokumenty/hornicky-slovnik.pdf, strana52)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu