Propustek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Propustek pod železniční tratí 122 ve StodůlkáchPraze

Propustek je stavba tunelového typu o průměru menším než 2 metry, která slouží k vedení vody pod náspem. Propustky jsou většinou používány pro vedení malého vodního toku, například potoku, či pro migraci drobných živočichů pod železniční tratí, silnicí či jinou stavbou.

Dle typu konstrukce se propustky dělí na deskové, rámové, kruhové, tlamové či klenbové. Propustky je také možno dělit dle materiálu použitého k jeho stavbě a to například na betonové, kamenné, ocelové, dřevěné či plastové.

Stavby propustků jsou většinou typizované a to jako kolmé nebo šikmé s úhlem vůči ose komunikace až 45°. Aby byl zajištěn plynulý tok vody, spád se pohybuje v závislosti na použitém materiálu od 0,5 do 6%.

Propustky bývají s kolmými či šikmými čely. V minulosti se nejčastěji používaly typizované propustky s kolmými čely, v dnešní době je však trend i kvůli bezpečnosti dělat šikmá čela, kdy se plastová či ocelová trouba zařízne podle sklonu svahu a odláždí se.

Průměr trouby propustku bývá od 300 do 2000 mm, je-li průměr více než 2 m, jedná se již o most. U propustku do délky 6 m smí být použit průměr trouby do 400 mm, mezi další obvyklé rozměry patří 600, 800, 1000, 1200 a 1600 mm. Průměr propustku se označuje zkratkou DN (např. DN 600). Propustky mohou dosahovat délky i kolem 100 m.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Propustek ve Wikimedia Commons