Vilemína Pruská (1774–1837)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Vilemína Pruská (1774-1837))
Skočit na: Navigace, Hledání
Vilemína Pruská

Frederika Luisa Vilemína (18. listopadu 1774, Postupim12. října 1837, den Haag) byla rodem pruská princezna a sňatkem nizozemská královna.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vilemína se narodila jako čtvrté z osmi dětí pruského krále Fridricha Viléma II. a jeho manželky Frederiky Luisy Hessensko-Darmstadtské. O jejím mládí není mnoho známo. Její výchova a vzdělání probíhaly pod pečlivým dohledem jejího strýce Fridricha Velikého.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

1. října roku 1791 se v Berlíně provdala za svého bratrance Viléma, syna nizozemského místodržitele Viléma V. Oranžského a jeho manželky Vilemíny Pruské, její tety. Mladí manželé se usadili v paláci Noordeinde v Haagu. Z jejich šťastného manželství vzešlo pět dětí, pouze tři však se dožily dospělosti:

V roce 1795 roku Francie zaútočila na Spojené provincie nizozemské. Vilemína spolu s celou rodinou musela odejít do exilu. Nejprve se uchýlili do Anglie a poté do Berlína, kde panoval její bratr, Fridrich Vilém III. Roku 1812 získala Vilemína od svého bratra dolnoslezské panství Heinrichau. Do Haagu se vrátili na počátku roku 1815 a Vilém byl provolán nizozemským králem. Podle článku 13 Nizozemské ústavy z 24. srpna 1815 byli Vilemínini potomci určeni jako legitimní nástupci nizozemského trůnu.

Královna[editovat | editovat zdroj]

Princezna Vilemína se stala první nizozemskou královnou v roce 1815. Královna Vilemína, duchaplná a vtipná, ale i vážná žena, byla velmi skromná a většinou zůstávala v ústraní, ve stínu svého manžela, t. Zemřela v paláci Noordeinde v Haagu 12. října roku 1837 ve věku 62 let. Pohřbena byla v Nieuwe Kerk v Delft, místě posledního odpočinku nizozemské panovnické rodiny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Nizozemská královna
Předchůdce:
Hortense de Beauharnais (jako holandská královna)
18151837
Vilemína Pruská (1774–1837)
Nástupce:
Anna Pavlovna Ruská