Thor (komiks)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cosplay Thora.

Thor je fiktivní postava komiksových příběhů vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Poprvé se objevil v komiksové knize Journey into Mystery #83 roku 1962. Postavu vymyslel Stan Lee, do příběhu ji rozpracoval Larry Lieber a výtvarně ji ztvárnil Jack Kirby. Postava vznikla dle vzoru boha Thóra ze Severské mytologie.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Postava Thora byla vymyšlena Stanem Lee na počátku šedesátých let 20. století. Konceptem bylo vytvořit nadlidsky silného hrdinu, výsledkem tedy byl hrdina-bůh. Lee vysvětloval, že lidé v oné době dobře znali Řeckou a Římskou mytologii, proto raději čerpal ze Severské.

Thor se poprvé objevil v komiksovém sešitu Journey into Mystery #83, vydané v USA v srpnu 1962. Na příbězích se podíleli Lee, Lieber a Robert Bernstein. Výtvarně poté Kirby, Joe Sinnott, Don Heck a Al Hartley.

Od čísla 97 (rok 1963) začala být vydávána i pěti-stránková minisérie "Tales of Asgard". Od čísla 104 (rok 1964) se příběhy "The Mighty Thor" staly hlavními příspěvky Journey into Mystery. K přejmenování došlo v březnu 1966, kdy celý sešit nově nesl název The Mighty Thor (a občas jen Thor).

V sedmdesátých letech k projektu přišli noví výtvarníci, a to Neal Adams a John Buscema, kteří nahradili Kirbyho tým. Ve stejné době Stan Lee přenechal psaní příběhů novému týmu, který tvořili Gerry Conway, Len Wein a Roy Thomas. Na konci sedmdesátých let byl Thor dílem Roye Thomase a Keitha Pollarda.

V osmdesátých letech projekt převzal spisovatel a výtvarník Walt Simonson. Poté se přidali ještě Tom DeFalco a Ron Frenz. Během projektu "Heroes Reborn" byl komiks znovu přejmenován na Journey into Mystery nyní již #503 (listopad 1996), což trvalo až do června 1998. Po ukončení "Heroes Reborn", jež se odehrává v alternativním Marvel světě, v červenci 1998 začala být vydávána druhá série nazvaná Thor vol. 2. Druhá série byla vydávána od roku 1998 do roku 2004, hlavními autory jsou Dan Jurgens a Michael Avon Oeming.

Třetí série započala v září 2007 a skončila v lednu 2009, jejími autory byli J. Michael Straczynski, Olivier Coipel a později Kieron Gillen a Billy Tan. Všechny tři série dohromady činily 600 čísel.

Po úspěchu filmu Thor z roku 2011 byly vydávány nové minisérie, jako jsou: Thor: The Mighty Avenger, Thor: First Thunder, Thor: For Asgard či Iron Man/Thor. Také začala být vydávána minisérie navazující na původní první sérii komiksů nazvaná The Mighty Thor.

Fiktivní biografie postavy[editovat | editovat zdroj]

Thorův otec Odin ho poslal z Asgardu na Zemi, aby se zde naučil lidskosti. Zbavil ho vzpomínek na své božství a vtělil ho do studenta medicíny Donalda Blakea. Po vystudování se vydal na cestu do Norska, kde spadl do jeskyně, v které poté nalezl asgardský artefakt - kladivo Mjolnir. Poté, co ho vytáhl z kamene se proměnil zpět v boha hromu Thora.

Po porážce prvních nepřátel se rozhodl žít s dvojí identitou, kdy jako člověk usiloval o přízeň zdravotní sestry Jane Foster a jako bůh hromu chránil lidstvo. Hlavním nepřítelem mu je jeho adoptovaný bratr Loki. Ten také může za zrod jeho dalších nepřátel, jimiž jsou: Absorbing Man, Wrecker a Destroyer.

Kvůli své pozemské lásce se odmítl vrátit do Asgardu i přes rozkaz svého otce. To vedlo k velkému odloučení mezi ním a Odinem. Na Zemi se stal členem týmu superhrdinů Avengers, mimo pozemské boje však často vypomáhal i v obraně Asgardu. Během bojů o Asgard, Odin souhlasil s Thorovou láskou k Jane Foster pokud však ona projde testem. Zkoušku kvůli zpanikaření nezvládla a byla poslána zpět na Zemi. Thor zůstal v Asgardu se zlomeným srdcem. Poté následovaly desetiletí epických bojů proti Lokimu a jeho přívržencům. V té době se Thor vracel na Zemi jen sporadicky.

V nových příbězích, popisujících alternativní budoucnost, Odin padl v bitvě proti Surturovi a Thor se stal vládcem Asgardu. Podrobil si své nepřátele a dokonce i Zemi a Avengers. Oženil se se zaklínačkou Amorou a zplodil s ní syna jménem Magni.

Thor není nesmrtelný, pouze pravidelnou konzumací Zlatých jablek bohyně Idunn (založena na Idunn) prodlužuje svůj život o tisíciletí. Jako syn dvou bohů je prakticky nejsilnější bytostí v Asgardu. Během boje může využít "zuřivosti Berserků", která dočasně znásobí jeho sílu a moc. Je velmi odolný vůči pozemským zbraním, a tím prakticky nezranitelný. Jako bůh hromu může ovládat blesky a vítr. Také jako jediný dokáže ovládnout mocný artefakt kladivo Mjolnir.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

V České republice vydávají komiksové knihy Thor nakladatelství CREW a Hachette Fascicoli.

Figurína filmové verze Thora v podání Chrise Hemsworthe, Japonsko, 2012.

Filmy a seriály[editovat | editovat zdroj]

Seriály[editovat | editovat zdroj]

  • 1966 - The Mighty Thor - americký animovaný seriál (součást série The Marvel Super Heroes).
  • 2011 - Thor & Loki: Blood Brothers - americký animovaný seriál o čtyřech epizodách.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

  • 2011 - Thor: Tales of Asgard - americký animovaný film.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]