J. Michael Straczynski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
J. Michael Straczynski, 2008

Joseph Michael Straczynski [Džouzef majkl strazínski](* 17. července 1954) je americký spisovatel a producent televizních seriálů. Píše romány, povídky, knihy komiksů a rádiová dramata. Je také divadelní dramatik, žurnalista a autor oblíbené knihy o psaní scénářů. Byl tvůrce, vedoucí producent a hlavní scenárista vědeckofantastických televizních seriálů Babylon 5 a Crusade. Straczynski napsal většinu epizod Babylonu 5, za zmínku stojí nepřerušená řada 59 epizod, obsahující všechny díly 3. a 4. sezóny. Již od roku 1985 se účastní také mnoha internetových komunikačních sítí jako např. Usenet a internetových fór (např. GEnie, CompuServe a America Online), kde reaguje na dotazy fanoušků. Jedná se o přítele a spolupracovníka spisovatele z oblasti spekulativního žánru Harlana Ellisona, žáka a přítele Normana Corwina a upřímného obdivovatele díla Roda Serlinga.

Vystudoval Státní univerzitu v San Diegu, kde získal titul bakalář v psychologii a sociologii (dále zde studoval filozofii a literaturu). V době studia na SDSU napsal mnoho článků pro studentské noviny, které pak byly vtipně nazývané (kvůli počtu jeho článků) „Daily Joe“ (česky „Pepův deník“). V současné době pobývá v oblasti Los Angeles se svojí ženou Kathryn M. Drennanovou, s kterou při psaní spolupracuje.

Jím užívané profesionální jméno je J. Michael Straczynski, ačkoli neformálně bývá oslovován „Joe“. V tisku a částečně také na Usenetu sám sebe často podepisuje pouze iniciály JMS. Fanoušky je také často označován jako 'Great Maker' (Velký Tvůrce)

Jako autor komiksů napsal mimo jiné Worldsinger (1991), sešit vydaný DC Comics, příběh posádky z původního seriálu Star Trek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]