Thor: Temný svět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thor: Temný svět
Původní název Thor: The Dark World
Země USA
Jazyk Angličtina
Délka 115 minut
Žánr Akční / Dobrodružný / Fantasy
Námět Založeno na komiksu Thor od: Stan Lee, Larry Lieber a Jack Kirby
Scénář Christopher Yost
Christopher Markus
Stephen McFeely
Režie Alan Taylor
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Chris Hemsworth, Natalie Portmanová, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Christopher Eccleston, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kat Denningsová, Ray Stevenson, Zachary Levi, Tadanobu Asano, Jaimie Alexander, Rene Russo
Produkce Kevin Feige
Hudba Brian Tyler
Kamera Kramer Morgenthau
Střih Dan Lebental
Wyatt Smith
Výroba a distribuce
Premiéra 22. října 2013 (světová)
7. listopadu 2013 (ČR)
8. listopadu 2013 (USA)
5. března 2014 (DVD - ČR)
Studio Marvel Studios
Distribuce Walt Disney Pictures Studios Motion
Rozpočet $170 milionů
Tržby $644 783 140
Přístupnost PG-13, od dvanácti let
Marvel Cinematic Universe
Iron Man 3
(2013)
Captain America: Návrat prvního Avengera
(2014)
Thor: Temný svět na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thor: Temný svět (v anglickém originále Thor: The Dark World) je americký superhrdinský akční film založený na komiksu Thor z nakladatelství Marvel Comics. Film produkovala společnost Marvel Studios a distribuovala Walt Disney Pictures Studios Motion. Jde o sequel k filmu Thor z roku 2011 a osmý film ze série Marvel Cinematic Universe. Režie se ujal Alan Taylor, scénář napsali Christopher Yost, Christopher Markus a Stephen McFeely.

Do hlavních rolí se vrátili Chris Hemsworth, Natalie Portmanová, Tom Hiddleston i Anthony Hopkins.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Úvodní scéna popisuje starobylou bitvu, kdy před mnoha tisíciletími Bor, otec Odina, soupeří s temným elfem Malekithem, který se snažil zničit vesmír zbraní známou jako Aether. Bitva se uskutečnila v Temném světě Svartalfheim, domově temných elfů. Elfové však byli poraženi a Malekith uprchl. Zbraň Aether byla ukryta Asgarďany.

Hlavní dějová linie filmu se odehrává rok po událostech v New Yorku, které popisuje film Avengers z roku 2012, kdy hlavní hrdina Thor zavádí pořádek ve vesmíru mezi devíti světy. Současně je Loki za své zločiny uvrhnut do vězení do konce věčnosti. Mezitím na Zemi Dr. Jane Fosterová objeví přechody mezi světy, které se zjevují s blížící se konvergencí devíti světů. Jeden z přechodů Jane Fosterovou vtáhne a ta se ocitne přímo u Aetheru, který ji infikuje.

Strážce Asgardu Heimdall upozorní Thora, že Jane zmizela ze Země a ten se jí kvapně vydá hledat. Na Zemi objeví, že Jane je infikována neznámou silou, proto jí vezme do Asgardu, kde se dozvědí, že jde o Aether. Nyní aktivní Aether a blížící se konvergence však přivolá i Malekitha, který vyčkával ve vesmíru. Napadne Asgard a prolomí jeho obranu.

Thor se rozhodne vzít Jane do Temného světa a tam s pomocí lstí Lokiho zničit Aether v momentu, kdy ho bude Malekith vysávat z Jane. To však Odin zakáže a vydá rozkaz připravit se na finální bitvu v Asgardu. Thor však poruší tento rozkaz a tím spáchá velezradu. S pomocí Heimdalla, Lokiho a přátel Fandrala, Volstagga a Sif uprchnou s Asgardu a uskuteční první plán. Situace se však nečekaně zkomplikuje.

K finální bitvě dojde v londýnském obvodu Greenwich. Poté se Thor vrací do Asgardu a promlouvá s otcem, když odchází záhy se vyjeví, že Loki je na živu a je na trůnu.

Po závěrečných titulcích následují dvě scény, které přesměrovávají na další film v sérii: Strážci Galaxie.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Chris Hemsworth Thor
Natalie Portmanová Jane Fosterová
Tom Hiddleston Loki
Anthony Hopkins Odin
Stellan Skarsgård Dr. Erik Selvig
Kat Denningsová Darcy
Christopher Eccleston Malekith
Idris Elba Heimdall
Rene Russo Frigga
Ray Stevenson Volstagg
Tadanobu Asano Hogun
Josh Dallas Fandral
Jaimie Alexander Sif

Ohlasy a tržby[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Thor: Temný svět vydělal v Severní Americe 206 362 140 dolarů, v ostatních zemích poté 438 421 000 dolarů. Celkem se jednalo o částku 644 783 140 dolarů.[1]

V České republice byl film uveden do kin skrze distribuční společnost Falcon. Za první promítací víkend zhlédlo film 65 934 diváků a v kinech tak nechali kolem 10 milionů korun.[2] K 25. prosinci 2013 v ČR film vydělal okolo 28 milionů korun s návštěvností ve výši 182 698 diváků.[3]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://boxofficemojo.com/movies/?id=thor2.htm
  2. http://www.kinobox.cz/top20kino/2013/tyden_45
  3. http://www.kinobox.cz/top20kino/2013/tyden_50