Avengers (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Avengers
Původní název The Avengers
Země USA
Jazyk Angličtina
Délka 143 min.
Žánr Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
Námět Zak Penn a Joss Whedon.
Založeno na Avengers od Stana Lee a Jacka Kirbyho.
Scénář Joss Whedon
Režie Joss Whedon
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Clark Gregg, Lou Ferrigno, Tom Hiddleston, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård
Produkce Kevin Feige
Hudba Alan Silvestri
Kamera Seamus McGarvey
Střih Jeffrey Ford
Lisa Lassek
Výroba a distribuce
Premiéra 11. dubna 2012 (světová)
3. května 2012 (ČR)
4. května 2012 (USA)
Studio Marvel Studios
Distribuce Walt Disney Pictures
Rozpočet 220 milionů $
Tržby 1,518,594,910$
Přístupnost PG-13
Marvel Cinematic Universe
Captain America: První Avenger
(2011)
Iron Man 3
(2013)
Avengers na ČSFD IMDb

Avengers je americký film z roku 2012 režiséra Joss Whedona. Jde o film natočený na námět pocházející ze stejnojmenného komixu, ve kterém se hlavními postavami stali Captain America, Thor, Iron Man, Hulk, Black Widow a další neporazitelní hrdinové komixu. V hlavních rolích hráli Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo. Na snímek navázaly další samostatné filmy jako jsou: Iron Man 3, Thor: Temný svět a Captain America: Návrat prvního Avengera.

V roce 2015 vyjde pokračování jménem Avengers: Age of Ultron, první trailer vyšel 24. října 2014.

Natáčení a Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Režisér Joss Whedon byl najat již v červenci 2010. Poté přepisoval scénář, který původně napsal Zak Penn.

Natáčení začalo v dubnu 2011 v Novém Mexiku, poté v Clevelandu, Ohio a v New Yorku. Během postprodukce byl film převeden do 3D. Filmu předcházely samostatné filmy hlavních hrdinů Iron Man (2008), Neuvěřitelný Hulk (2008), Iron Man 2 (2010), Thor (2011) a Captain America: První Avenger (2011). Na zrealizování společného filmu závisel úspěch každého z předchozích.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Thorův bratr Loki se spojí s vůdcem mimozemské rasy zvané Chitauri, aby společně dobyli Zemi. Loki jim za pomoc slíbil Tesseract, zdroj neomezené energie. Ředitel agentury S.H.I.E.L.D. Nick Fury a jeho zástupce agentka Hillová, jsou svědky krádeže Tesseractu, který se nacházel v držení agentury. Loki ovládne mysl vědce Dr. Erika Selviga a agenta Clintona Bartona (Hawkeye), které tím přinutí ke spolupráci.

Jako odpověď Fury zaktivuje „program Avengers“. Postupně s pomocí agentky Natashy Romanovové (Black Widow) naverbují Dr. Bruce Bannera (Hulk), Tonyho Starka (Iron Man), Stevena Rogerse (Captain America) a Thora.

Loki se ve Stuttgartu v Německu pokusí ukrást iridium na stabilizování Tesseractu. Tam se mu postaví Black Widow, Iron Man a Captain America. Lokiho zatknou, ale mezitím Hawkeye již odnese iridium. Při transportu na ústředí S.H.I.E.L.D.u Thor osvobodí svého adoptivního bratra a pokusí se mu jeho plán rozmluvit. Po konfrontaci se Starkem a Rogersem souhlasí s převozem Lokiho na ústředí. Loki je uvězněn a Banner se Starkem se snaží nalézt Tesseract.

Lokimu se postupně povede rozhádat Avengers tak, že si nevšimnou hrozícího útoku, který vede k osvobození Lokiho. Black Widow se však podaří probudit Hawkeye z Lokiho moci.

Mezitím Dr. Erik Selvig sestavil přístroj na otevření mezidimenzní brány, kterou poté na Lokiho rozkaz na Zemi dorazila armáda Chitaurů. Ve finální bitvě se jim Avengers společně postaví a zvítězí.

Po bitvě je americká vláda znepokojena mocí Avengers a chce je mít pevně pod kontrolou. Ochranou ruku nad nimi však drží Fury. Thor se s poraženým Lokim vrátí na Asgard.

V po titulkové scéně se objeví titán Thanos, který je informován o moci pozemšťanů. Tato postava se později objevila i v dalších filmech od Marvel Studios.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Chris Evans Steve Rogers / Captain America
Robert Downey Jr. Tony Stark / Iron Man
Chris Hemsworth Thor
Mark Ruffalo Bruce Banner / Hulk
Jeremy Renner Clinton Barton / Hawkeye
Scarlett Johansson Natasha Romanovova / Black Widow
Samuel L. Jackson Nick Fury
Tom Hiddleston Loki
Clark Gregg Agent Phil Coulson
Cobie Smulders Agentka Maria Hillová
Stellan Skarsgård Dr. Erik Selvig
Gwyneth Paltrow Pepper Potts
Alexis Denisof The Other (Chitauri)

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Před vydáním distribuční společnost Walt Disney Pictures oznámila, že pro trh Spojeného království a Irska ponese film název Marvel Avengers Assemble, a to kvůli tamnímu seriálu a později i filmu The Avengers. Pro ostatní trhy zůstal název The Avengers. V Česku byl film do kin uveden pod názvem Avengers.

Světová premiéra proběhla 11. dubna 2012 v kině El Capitan Theatre v Hollywoodu, Kalifornie.[1] Poté byl promítán na filmovém festivalu Tribeca 28. dubna 2012.

V dubnu 2012 Disney Pictures oznámili, že film bude vydán na Blu-ray, Blu-ray 3D a DVD 25. září 2012.[2]

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Zisk a rekordy[editovat | editovat zdroj]

Film byl v USA uveden v 4349 kinech a za první víkend vydělal 207 438 000 $.[3]

V České republice byl film uveden do kin skrze distribuční společnost Falcon. Za první promítací víkend zhlédlo film 60 048 diváků a v kinech tak nechali kolem 10 milionů korun (494 000 $). Za druhý víkend návštěvnost ještě vzrostla na 65 378 diváků.[4] Za prvních jedenáct promítacích týdnů film zhlédlo 250 561 diváků a v kinech tak utratili 36 milionů korun.[5] Celkem film v ČR vydělal 1 740 748 $.[6]

Do 13. září 2012 film v kinech vydělal 621 623 219 $ v Severní Americe a 886 000 000 $ v dalších zemích. Celosvětově tak 1 507 623 219 $.[3] Během prvního měsíce promítání film vydělal 1,3 miliardy amerických dolarů, tedy okolo 28 miliard korun za jeden měsíc promítání.

Avengers tak je třetím nejvýdělečnějším filmem historie a nejvýdělečnějším filmem roku 2012. Dále je nejvýdělečnějším filmem založeným na komiksu a nejvýdělečnějším filmem distribuovaným Walt Disney Pictures.

Celosvětově se během prvního týdnu promítání zisk přehoupl přes 392 milionů $. Tím je třetím největším v historii.[7] Je také teprve dvanáctým filmem v historii, který vydělal více jak miliardu dolarů, toho docílil během 19 dnů, čímž se stal nejrychlejším.[8] Promítání pokrylo výdaje na natáčení během dvanácti dnů.[9]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/avengers-premiere-joss-whedon-chris-hemsworth-301258
  2. 'The Avengers' Blu-ray and Blu-ray 3D Announced – High-Def Digest
  3. a b Marvel's The Avengers (2012) – Box Office Mojo
  4. Česká kina hlásí: Avengers ovládaí žebříček, návštěvnost stoupá! Pepik Hnátek má důvod se strachovat
  5. http://www.kinobox.cz/top20kino/2012/tyden_28
  6. Marvel's The Avengers (2012) – International Box Office Results – Box Office Mojo
  7. All Time Worldwide Opening Records at the Box Office
  8. Box Office Report: 'Avengers' Towers With $103.2 Million, 'Dark Shadows' Lacks Bite – The Hollywood Reporter
  9. 'The Avengers' Smashes Records with $200.3 Million Debut – TIME.com