Podžánry fantasy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Fantasy se rozděluje na mnoho podžánrů, z nichž některé nemají přímé protějšky v mýtech nebo folklóru, na kterých je fantasy založeno. Zároveň se prolíná s jinými literárními žánry jako je science fiction a horor. Málo děl lze řadit pouze do jednoho podžánru.

Alternativní historie[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od historické fantasy obsahuje tento žánr jasnější reference na skutečnou minulost.

Současná fantasy[editovat | editovat zdroj]

Tento žánr tvoří příběhy v světě velmi blízkém naší realitě v současnosti kde příběh odkrývá existenci magie nebo magických bytostí jako jsou upíři či nesmrtelní. Tyto skutečnosti bývají běžným obyvatelům daného světa skryté, jinak se jedná o alternativní historii. Tento žánr se často soustředí na městské prostředí a je pak nazýván urban fantasy.

Mýtické fantasy[editovat | editovat zdroj]

Tímto termínem bývá označováno fantasy současného světa založené na tématech, symbolech a archetypech z mýtů a folklóru.

Steampunk[editovat | editovat zdroj]

Steampunk je forma historické fantasy nebo alternativní historie zasazená často do viktoriánské doby založená na silných prvcích parní technologie.

Vysoká fantasy[editovat | editovat zdroj]

Vysoká fantasy nazývaná též hrdinská či epická fantasy tvoří epické příběhy většinou o boji dobra a zla ve fantasy světě, který je nezávislý či pararelní tomu našemu. Je kladen důraz na morální rozdělení u kterého většinou není možné žádné relativizování a je vytvářena propracovaný „druhotný svět“ včetně historie, rodokmenů a jazyků.

Historická fantasy[editovat | editovat zdroj]

Historická fantasy se vyznačuje menšími prvky magie a fantastických prvků, svět ve kterém se příběh odehrává má povětšinou blízko skutečnému středověku a starověku a lze zde nalézt reference na skutečné historické události a osoby. Časté jsou motivy převzaté z artušovské romance (T. H. WhiteNěkdější a budoucí král)

Meč a magie[editovat | editovat zdroj]

Fantasy meče a magie založená Robertem E. Howardem a jeho Barbarem Conanem se na rozdíl od vysoké fantasy soustředí především na fyzickou akci a napětí, naopak méně na epiku a morální pozadí příběhu.

Komická fantasy[editovat | editovat zdroj]

Komická fantasy se zabývá především komikou a satirou. Nejsou zde nutně dodržována žánrová omezení, přestože prostředí je často blízké vysokému fantasy.

Dark fantasy[editovat | editovat zdroj]

Dark fantasy tvoří většina hororů s nadpřirozenými prvky a bytostmi jako upíři, vlkodlaci a mumie, tak fantasy s množstvím krutých a démonických prvků.

Pohádková fantasy[editovat | editovat zdroj]

Pohádková fantasy je inspirována především folklórem a běžně užívá jeho motivy, částečně souvisí s žánrem autorské pohádky a převyprávěním klasických pohádek. Často jsou ignorovány standardy „budování světa“ přestože samotné prostředí může být blízké vysoké či historické fantasy.

Science fantasy[editovat | editovat zdroj]

Science fantasy stojí na pomezí sci-fi a fantasy, jsou obsaženy prvky jako kosmické lety a laserové zbraně, ale zároveň magie či jiná forma nadpřirozena a postavy spadají pod žánrové archetypy fantasy. Příběhy podobné žánru “meč a magie” jsou nazývány “meč a planeta”, což souvisí širším žánrem planetární romance typickým sériemi Barsoom a Amtor od Edgara Rice Burroughse.