Science fantasy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Science fantasy je smíšený žánr spekulativní fikce, který obsahuje elementy jak science fiction, tak fantasy.[1] Dal by se tedy popsat i jako science fiction, kdy do hry vstoupí i nadpřirozené prvky.

Rozdíl je v tom, že sci-fi popisuje nepravděpodobné věci, které by se za určitých podmínek mohly ve skutečném světě stát, zatímco science fantasy propůjčuje nádech realismu věcem, které by se v reálném světě za žádných podmínek stát nemohly. Jiná interpretace říká, že science fiction nedovoluje existenci nadpřirozena, kdežto science fantasy ano. Užití této definice je ovšem složité, protože některé sci-fi příběhy využívají zjevně nadpřirozené jevy jako telepatie nebo telekineze, ačkoliv v rámci sci-fi jsou získány pomocí vědeckých prostředků.

Fantastická science fiction a science fantasy jsou často nerozlišitelné, jak ostatně naznačuje výrok Arthura C. Clarka o tom, že dostatečně pokročilá technologie je v podstatně nerozlišitelná od magie. Spisovatel může napsat příběh, ve kterém se vyskytuje magie a nakonec čtenář zjistí, že tato "magie" je ve skutečnosti pokročilou technologií, zatím neznámou, ale přesto ověřitelnou důkazy. Jiný spisovatel může psát o světě, ve kterém je technologie natolik vyspělá, že by byla magií, kdyby ji tak někdo v příběhu nazval. V daném světě mohou jen někteří lidé vědět, že to, co ostatní pokládají za magii, je technologie.

Příkladem science fantasy může být série Dying Earth Jacka Vance, která se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kdy Měsíc zmizel, Slunce téměř vyhaslo a hrozí každou chvíli explozí a magie se stala dominantní silou. Jiné science fantasy příběhy by se daly popsat jako planetární romance a popisují kulturu a zvyky domorodých obyvatel vzdálených světů. Sem spadají některá díla Edgara Rice Borroughse.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NEFF, Ondřej; OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha : AFSF, 1995. ISBN 80-85390-33-7. Kapitola Science fantasy, s. 32.