Přeskočit na obsah

Plynová komora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Historie užití a zákonů ohledně poprav plynovými komorami v USA.
     Plynová komora slouží jako druhotná metoda popravy.
     V minulosti plynová komora užita, ale v současnosti nikoliv.
     Stát nikdy neužíval plynovou komoru.

Plynová komora je zařízení určené k usmrcení lidí nebo zvířat, jedná se o uzavřenou místnost, do které se vhání jedovatý nebo uspávací plyn. Plynové komory se pro popravy v USA začaly užívat začátkem 20. let 20. století. Během holokaustu velké plynové komory pro hromadné zabíjení užívalo nacistické Německo a Nezávislý stát Chorvatsko[zdroj?] jako součást genocidy.

Nacistické Německo

Plynová komora v KT Majdanek
Související informace naleznete také v článku Vyhlazovací tábory nacistického Německa.

Nacisté svoji první plynovou komoru vyprojektovali pro likvidaci nemocných z léčeben, přednostně Židů, v rámci tajného programu T4. Již tato jejich první komora připomínala sprchy a sloužila k zavraždění asi dvou desítek lidí najednou. Protesty proti programu vedly k jeho oficiálnímu ukončení. I to mohl být jeden z důvodů, proč mnoho vyhlazovacích táborů budovali nacisté mimo území Německa.

Předchůdce plynových komor v likvidačních táborech byly pojízdné plynové komory umístěné v nákladních automobilech. Těchto vozů bylo ve velkém měřítku používáno ve vyhlazovacím táboře Chełmno. Pevné plynové komory, ve kterých byly lidé usmrcováni rovněž oxidem uhelnatým z výfukových plynů, fungovaly v rámci Operace Reinhard (tábory Belzec, Sobibor, Treblinka). Nejvíc obětí mají na svědomí plynové komory tábora Auschwitz-Birkenau v Osvětimi, kde se používal plyn Cyklon B. Tento plyn určený původně k desinsekci se používal i v některých dalších vyhlazovacích táborech, například v Majdanku.

Popravy v USA

Plynová komora ve věznici San Quentin v USA

K roku 2012 byla provedena zatím poslední poprava s použitím plynové komory v USA a 3. března 1999 v Arizoně. Plynovou komoru dnes ve Spojených státech využívá asi 5 států jako alternativní způsob popravy.

Počet lidí odsouzených k trestu smrti v USA podle místních úřadů ubylo. Podle zprávy bylo v roce 2009 k trestu smrti odsouzeno 125 lidí, což je nejméně za posledních 32 let. Na smrt bylo v USA odsouzeno již 3315 lidí.

Samotný postup popravy v USA
  1. vězeň je pásy připoután na židli či lehátko,
  2. lékař nasadí osobě náustek s hadicí,
  3. dozorčí komoru zavře,
  4. kat (popravčí) pustí plyn na 60 sekund (nejčastěji se používal kyanovodík).

Další státy

Podle dokumentů BBC jsou plynové komory experimentálně používány k zabíjení nepřátel komunistického režimu v KLDR.[1]

Reference

Literatura

  • Bullock Alan: Hitler a Stalin - paralelní životopisy, kapitola Hitlerův nový řád