V tomto článku je použita zastaralá šablona "Link FA".

Pella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pella (novořecky: Πέλλα) je starověké město a současná obec a archeologická lokalita v Řecku, prefektuře Pella.

Starověká Pella

Pella byla do roku 167 př. n. l. hlavním městem starověké Makedonie a je rodištěm Alexandra Velikého.[1]

Leží na řece Alaklisi ve starověku nazývané Lydias.[1]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město založil makedonský král Archelaos I. v roce 399 př. n. l. jako nové hlavní město. Do té doby bylo hlavním městem Aigai. Pella byla postavena stylem jihořeckých městských států, stály tu impozantní stavby, královský palác a agora. Působili zde mnozí známí řečtí umělci. Ve 2. století př. n. l. město ovládli Římané a jeho význam v Římském impériu poklesl, později se z Pelly stalo pouze menší provinční město, centrum Makedonie byla Soluň. Císař Augustus do města umístil římské kolonisty, hlavně vojenské veterány.

V 6. století byla Pella zničena Slovany, ti se zde i usadili a od této doby je to slovanské město, jedno z nejjižnějších slovanských měst v Řecku.

Později se místní Slované hlásili k bulharské národnosti. Během turecké doby bylo město známé jako Постал (Postal, Apoštol). V roce 1900 zde žilo 720 Bulharů. V roce 1912 byla celá Makedonie dobyta Řeckem, město bylo známé pod řeckým jménem Άγιοι Απόστολοι (Ajii Apostoli, Svatí Apoštolové).

Místní Bulhaři odešli do Bulharska během Řecko-bulharské výměny obyvatel a do města přišli etničtí Řekové z Bulharska. Po Řecko-turecké výměně obyvatel (1923) se ve městě usadilo řecké obyvatelstvo z turecké Thrákie, konkrétně z vesnic Mega Revma (dnes Arnavutköy, nedaleko Istanbulu) a Neo Chorio (dnes Genikioi u města Gelibolu). Město tak zůstalo čistě řecké. V roce 1936 bylo městu vráceno antické jméno Pella. Usadili se zde i řečtí pastýři Sarakacani z Floriny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LÖWE, Gerhard; STOLL, Heinrich Alexander. ABC: antika. Redakce Petra Vítová, Věra Šalamounová, Oldřich Umlauf; překlad Dalibor Plichta; Revize a doplnění českého vydání Václav Marek. 1.. vyd. Praha : Orbis, 1973. 312 s., ?. (Pyramida. Encyklopedie) S. 189.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]