Památník pokořitelů kosmu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sovětský Lunochod ze 70.let

Památník pokořitelů kosmu, (rusky Монумент «Покорителям космоса») je památník a muzeum v Moskvě. Nachází se nedaleko výstaviště VDNCh, dokončen byl roku 1964 a oslavuje sovětské úspěchy v dobývání vesmíru. Patří k významným moskevským novodobým památkám.

Památník je vysoký 107 m a na návrh Sergeje Koroljova je celý pokryt titanem. Uvnitř celé stavby se nachází muzeum kosmonautiky, jižně od památníku je pak vedena cesta s bustami všech významných kosmonautů své doby. V dolní části památníku se nacházejí reliéfy, znázorňující všechny, kdož se na kosmickém výzkumu podíleli - vědce, inženýry, dělníky a další profese. V jejich čele pak stojí Vladimir Lenin.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

V březnu 1960, několik měsíců po vypuštění první umělé družice Země - Sputniku, byla vyhlášena soutěž na vybudování památníku na počest otevření vesmíru lidstvu. Z více než 350 návrhů byl nakonec vybrán projekt sochaře A. P. Fajdiša-Krandievského, architektů A. M. Kolščina a M. O. Baršča. Slavnostní otevření monumentu se konalo 4. října 1964, k sedmému výročí vypuštění prvního umělého satelitu Země.

Ve spodní části památníku bylo v roce 1981 otevřeno Muzeum kosmonautiky - to v první dekádě 21. století prošlo rekonstrukcí (výstava byla přenesena do areálu výstaviště VHNCh). Existovaly i návrhy na modernizaci celého památníku a úpravu okolí, které postupem času poměrně upadlo. Hlavní současný architekt Moskvy Aleander Kuzmin v roce 2006 oznámil, že by mohlo být vybudované náměstí se stylizovanými planetami sluneční soustavy. To by doplňoval památník sovětského raketového konstruktéra Sergeje Koroljova.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu