Mae West

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mae West
alt =
Mae West (1933)
Rodné jméno Mary Jane West
Narození 17. srpen 1893
Spojené státy americké New York, New York
Úmrtí 22. listopad 1980
Spojené státy americké Los Angeles, Kalifornie
Manžel/ka Frank Wallace (1911-1942)
Guido Deiro (1914-1920)

Mae West, rodným jménem Marie Jane West (17. srpna 1893 v Brooklynu v New Yorku, USA22. listopadu 1980) byla americká tanečnice, herečka, dramatička, scenáristka, textařka a spisovatelka.

Jednalo se o jeden ze slavných hollywoodských sex-symbolů 30. let 20. století. Divadlo hrála již od dětství, zpočátku hrála a tančila v různých kočovných divadelních spolcích, nakonec zakotvila na Broadwayi, kde vystupovala v music-hallech. Zde také jako první zatančila později velmi módní tanec shimmy. V polovině 20. let napsala svoji první divadelní hru Sex. Její hry byly ve své době značně kontroverzní a přinesly jí různé potíže i konflikty jak se zákonem tak i s puritánskými kruhy tehdejší americké společnosti. Nicméně jí tyto potíže udělaly známou a zapůsobily jakožto negativní reklama, což jí nakonec přivedlo i do Hollywoodu, kde nakonec působila nejen jakožto herečka, ale i jako scenáristka autorka filmových námětů. Jednalo se o největší hollywoodskou filmovou hvězdu první poloviny 30. let 20. století.

Koncem 30. let a na počátku válečných let její aktivita a popularita postupně klesala, svůj poslední film natočila v roce 1943. K filmování se nakrátko vrátila ještě v roce 1970 po 26 let trvající odmlce.

V českém prostředí můžeme na jméno Mae West dodnes narazit v románu Válka s Mloky, kde je její jméno zmíněno v anketě vyptávající se tehdy známých osobností, mají-li mloci duši. Mae West odpovídá, že "nemají žádný sex-appeal. Proto také nemají duši".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)