Loch Ness

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Loch Ness
pohled na jezero
pohled na jezero
Rozměry
Typ tektonicko-ledovcový
Rozloha 56,6 km²
Délka 34 km
Šířka 1,5 km
Max. hloubka 230 m
Ostatní
Nadm. výška 16 m
Přítok vody Oich
Odtok vody Ness
Sídla Fort Augustus, Drumnadrochit
Správní oblast Highland
Země SkotskoSkotsko Skotsko
Státy Spojené královstvíSpojené království Spojené království

Souřadnice:
Světadíl Evropa

Loch Ness (skotskou gaelštinou Loch Nis, loch znamená ve staré gaelštině jezero) je druhé největší jezero ve Skotsku. Nachází se v ledovcově-tektonické dolině Great Glen ve správní oblasti Highland. Má rozlohu 56,6 km². Je 34 km dlouhé a 1,5 km široké. Dosahuje hloubky 230 m (až 305 m, pokud počítáme bahnité sedimenty). Leží v nadmořské výšce 16 m.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Břehy jezera jsou vysoké a skalnaté.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Největší přítok je řeka Oich, která přitéká z jihu z jezera Loch Oich. Z jezera odtéká řeka Ness, která po asi 5 km ústí u města Inverness do zálivu Moray Firth v Severním moři. Jezero nezamrzá.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Na jižním konci jezera leží město Fort Augustus. U severního břehu se pak nachází město Drumnadrochit. Od roku 1822 je jezero součástí Kaledonského kanálu, který spojuje západní atlantické pobřeží se Severním mořem.

Příšera[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Lochnesská nestvůra.

Jezero Loch Ness se nejvíce proslavilo díky svému údajnému obyvateli, nejznámějšímu kryptozoologickému zjevení, lochnesské příšeře tzv. Nessie, jež vypadá jako plesiosaurus. První spatření příšery v tomto jezeře se traduje už ze 6. století. Poprvé byla Nessie vyfotografována v roce 1933 Hughem Grayem. Tato dosti nejasná fotografie byla později označena za podvrh. Šlo prý o fotografii labradorského psa.V roce 1933 byla Nessie také poprvé zachycena kamerou Malcoma Irvina, a podruhé o 3 roky později. Nejslavnější záběry Nessie pořídil Tim Dinsdale v roce 1960, po přezkoumání byly prohlášeny za autentické. Tento film vyvolal novou loveckou horečku na Nessie. Při této horečce byl v roce 1966 zaznamenán i první kontakt sonarem i když ne s příliš jednoznačným výsledkem. V roce 1982 zkoumalo jezero sonarem 1500 hodin 150 odborníků. Zaznamenali 40 kontaktů ukazujících na tvory velkých rozměrů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu